Ege Haberleri

EGE

  CHP İzmir’de ‘Bilim’ krizi

  İZMİR, (DHA)
  06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir’de, prroje üretmek amacıyla oluşturulan, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’nun (BYKP) Başkanı Prof. Dr. Engin Berber, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ne bir mektup yazarak görevindenn istifa etti.

  Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı da olan Prof. Berber, mektubunda ‘dar kadroculuk’ ve ‘ufuksuzluk’tan yakınarak, şunları söyledi:

  “Bilim sanata benzer, istenmediği yerde durmaz. Siyaset bilimi temel almıyorsa, hamasettir. Kendi partililerini dışlayan yöneticilerin, seçmeni kucaklaması mümkün değildir. Benim elbette şu veya bu partilimize karşı kırgınlığım vardır. Ancak partimize kırgınlığım yoktur. Unutmamalıdır ki, Mustafa Kemal Atatürk hariç kimse CHP’nden büyük değildir.”

  Haftada bir gün iki saat

  İl Başkanı Tacettin Bayır, Berber’in yedi aydır partiye gelmediğini öne sürerek, “İstifasını zaten yedi ay önce partiye gelmeyerek fiilen vermişti. Kendisini defalarca telefonla aradım. Bana partiye sadece cuma günleri iki saat ayırabileceğini söyledi. Bu iş, haftada bir gün iki saatle olacak iş mi? Çalışmak isteyen onlarca bilim insanı var. Kurul’a bilim insanı öneriyorum kabul etmiyorlar. Eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’na bağlı bir ekip kurmuşlar, kimseyi içlerine almıyorlar” dedi.

  Berber ise istifasının Bayır aleyhine toplanan imzalarla ve parti içindeki anlaşmazlıklarla ilişkilendirilmemesini isteyerek, şöyle konuştu: “Son üç ay hariç 14 aydır 20 bilim adamı her cuma saat 18.00’de o partinin kapısından içeri giriyor. Daha önce beş bilim adamı birarada girmemiştir” dedi. Parti disiplinin ne olduğu bildiğini vurgulayan Berber, “Disiplin cart curtla olmaz. Ayrıca Engin Hoca, ne Bayır’ın, ne Nalbantoğlu’nun adamı olmayacak kadar onurlu bir akademisyendir. Kimseyle özel bir ilişki kurmadığım gibi düşmanlığım da yok” dedi.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı