Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP itiraz etti, bayram indirimine özel deniz araçları da dahil edildi

  Fatma AKSU/İSTANBUL
  14 Temmuz 2015 - 19:39Son Güncelleme : 14 Temmuz 2015 - 20:08

  İstanbul’da her yıl toplu taşım araçlarına uygulanan yüzde 50 indirime, bu yıl toplu taşım sistemleriyle entegre olan özel toplu deniz taşıma araçları da dahil edildi.

  İBB Meclisi’nden oy birliğiyle geçen teklif karar doğrultusunda, İstanbullular bu bayram İstanbulkart’a entegre deniz motorları ile de indirimli seyahat edebilecek. İBB Meclisi’nde Ak Parti ve CHP Grubu’nun ortak teklifiyle gündeme gelen indirim uygulaması, bayram coşkusunu yaşatmak, akraba ve mezarlık ziyaretlerinde kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda ziyaret dışı özel araçların keyfi kullanımı da maksimuma indirilip, trafik yoğunluğu azaltılmış olacak. İndirimli tarife, 17 Temmuz Cuma sabah 06.00’da başlayıp 19 Temmuz Pazar günü gece saat 24.00’te sona erecek.

  CHP’NİN ÖNERİSİ BU YIL KABUL GÖRDÜ

  Önceki gün İBB Meclisi”nde gündeme gelen ve İETT, Metrobüs, Şehir Hatları vapurları, Ulaşım A.Ş, Özel Halk Otobüsleri, metro, hafif metro, finikülere indirim uygulamasına ilişkin teklif üzerine söz alan CHP’liİBB Büyükşehir Meclis Üyesi ve TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can’ın, özel sektöre ait deniz araçlarının da bu indirimden faydalanmasını istedi. Hüseyin Can’in teklifine karşın teklif önceki gün İBB Meclisi’nde onaylandı. Can’ın teklifini de değerlendiren İBB Meclisi, bugün aldığı ilave kararla, bayram boyunca İstanbulluların deniz taşımacılığı yapan ve toplu sisteme entegre olan tüm özel motorlardan da yüzde 50 indirimli faydalanmasına olanak verdi.
  İETT, Metrobüs, Metro, Tramvay, Vapurlar, İstanbul Otobüs AŞ, Özel Halk Otobüsleri ve toplu ulaşıma entegre İstanbulkart ile binilen yolcu motorlarında da uygulanacak.

  GEÇEN YIL KABUL GÖRMEMİŞTİ

  Yunus Can’ın geçen yıl da aynı doğrultuda özel sektöre ait deniz araçlarına da aynı uygulama yapılması ve ücretlerin yüzde 50’sinin İBB tarafından kendilerine ödenmesine ilişkin teklif, Ak Partili Meclis üyelerinin oy çokluğuyla reddedilmişti. Can, bu yıl da aynı talebini dile getirip, “Geçmiş dönemlerde bu uygulamada özel deniz taşımacılığı yapan özel motorlar da dahil edilmişti.2005 yılından beri uygulanırken daha sonra kaldırıldı, yanlış olarak devam etti” şeklindeki uyarısı üzerine yapılan teknik düzenlemeyle, bir önceki karar düzeltilmiş oldu.
  Yeni düzenlemeyle, bayramda özel deniz araçları da dahil, tüm toplu taşım araçlarında yüzde 50 indirimle yolcu taşırken, geriye kalan yüzde 50 ücretin İBB tarafından karşılanması için İBB Başkanı Kadir Topbaş’a yetki verdi. CHP’nin, bunun İBB’ye günlük maliyetine ilişkin soruya ise yanıt alınamadı.

  Etiketler: istanbul , bayram
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı