ANKARA HABERLERİ

CHP: İçişleri Bakanlığı Gökçek’e kalkan oluyor

Hürriyet Haber
05.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 04.10.2008 - 20:12

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarının, sermayesinin yüzde 100’nün Büyükşehir Belediyesi’ni ait olan 9 şirket üzerinden AKP yandaşlarına peşkeş çekildiğini öne sürdü. Belediye varken söz konusu şirketler üzerinden hizmet alımı yapılmasını eleştiren Ateş, bu şirketlerin hesaplarını açıklamaktan kaçınan İçişleri Bakanlığı’na da tepki gösterdi. Ateş, İçişleri Bakanı’nı Gökçe’e kalkan olmakla suçladı.

Hürriyet Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 9 şirketin harcamalarına ilişkin soru önergesine verilen yanıt tartışmaları da beraberinde getirdi. Ateş’in, soru önergesine Ankara Valiliği aracılığıyla yanıt veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, söz konusu şirketlerin ticari faaliyetleri ve kar zarar durumlarına ilişkin bilgi veremeyeceğini bildirdi.

179 milyon YTL’lik hizmet alımı

Büyükşehir Belediyesinin Portaş, Halk Ekmek, Başkent Doğalgaz, Metropol, Bel Beton, Anket ve Tobaş AŞ ile Belko Ltd Şti ile birlikte 9 şirketten hizmet aldığını ve aynı zamanda bu şirketlerin hissedarı olduğunu bildiren Bakan Atalay, Türk Ticaret Kanunu’na göre söz konusu şirketlerin kar/zarar durumlarına ilişkin bilgi verilemeyeceğini istenilen bilgilerin sadece şirketler tarafından açıklanabileceğini belirtti.

Bakan Atalay, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2004-2007 yılları arasında 68 firmadan 179 milyon 294 bin 96 YTL’lik hizmet alımı yaptığını söz konusu hizmet alımlarının ise kültürel etkinlikler, basın yayın, güvenlik, muhtaç ailelere gıda yardımı yapılması gibi alanlarında gerçekleştiğini kaydetti.

Gökçek ’e kalkan oluyor iddiası

İçişleri Bakanlığı’nı Ankara Büyükşehir Belediyesini korumakla suçlayan CHP’li Ateş, bir milletvekili olarak denetim görevi yaptığını ancak kamuoyunun yanıt beklediği soruların yanıtsız kaldığını söyledi. Ateş, "Maalesef İçişleri Bakanlığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e kalkan olmuş. Danıştay’ın hakkında yargılanabilir kararı olmasına rağmen Bakanlık bu karara uymuyor. İkinci kez Danıştay’a başvurduk. Sonucunu göreceğiz" diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’ye en borçlu belediye olmasına karşın İçişleri Bakanı’nın "Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kamu kurum ve kuruluşlarına borcu" yoktur şeklinde kamuoyunu yanıltıcı bilgi vermesini eleştiren Ateş, belediye şirketlerine ilişkin yolsuzluk iddialarını hatırlattı. Ateş, şunları söyledi:

Soruyorum ama yanıt alamıyorum

"Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kaynakları, sermayesinin yüzde yüzü Büyükşehir Belediyesi’ni ait olan 9 tane şirket üzerinden yandaşlarına peşkeş çekildiğine dair ciddi iddialar var. Bir milletvekilli olarak benim görevim böyle bir iddia doğru mudur, değil midir? Gerçekten Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara halkından alınan vergileri yerli yerinde kullanıyor mu kullanmıyor mu? Bu şirketlere aktarılan para yerinde kullanıyor mu kullanılmıyor mu? Belediye varken niye bunlar üzerinden hizmet alınıyor. Ben bunları öğrenmek istiyorum. Ancak sorularımıza yanıt alamıyoruz."

Devlet sırrı mı

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin 2004 - 2007 arasında 179 milyon 294 bin 96 YTL’lik, hizmet alımı yaptığını hatırlatan Ateş, şunları söyledi:

"Bu paralar nereye gitti. Bunun karşısında ne alındı? Maalesef bunun bilgileri bize verilmiyor. Gerçekten tam bir bit olmuşlar, Ankara halkının kanını emiyorlar. Buna da İçişleri Bakanı kalkan olmuş. Ne Melih Gökçek’e dokunduruyor ne de Ankara’nın kanını emen bu bitlere dokunuyor. Bu devlet sırrı mı dır? Bu şirketler kar mı ediyor, zarar mı ediyor? Nereye, kime hizmet ediyor bunlar? Bunlar AKP yandaşlarına belediye kaynaklarını aktarıyorlar."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP: İçişleri Bakanlığı Gökçek’e kalkan oluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı