Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP heyeti Mısır yolunda

  Zeynep GÜRCANLI
  09.09.2013 - 17:46 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Mısır Hükümeti’nin daveti üzerine Kahire’ye gitti.

  Ankara’dan saat 16.00’da gelen ve THY’nin TK-694 sefer sayılı saat 18.10’da hareket eden tarifeli uçağı ile Kahire’ye giden olan CHP heyetinden Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, " Mısır halkına Türk halkının sevgisini, kardeşliğini götürmeye gidiyoruz. Mesajımız, CHP’nin her yerde olduğu gibi demokrasi ve özgürlük mesajıdır. Mısır’da kapsamlı görüşmelerimiz olacak. Hem hükümet yetkilileri, hem kanaat önderleri, hem siyasi parti liderleriyle görüşeceğiz. Türkiye için gidiyoruz. Ziyaret yapıp döneceğiz" dedi.

  MURSİ İLE GÖRÜŞME PROGRAMDA YOK

  Daha sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ise ziyaret sırasında Mursi ile görüşüp görüşmeyecekleri hakkında sorulan bir soruya, " Şimdilik programımız yok, ama görüşme imkanımız olursa tabii ki görüşeceğiz" yanıtını verdi. Korutürk, şöyle konuştu:

  "Yalnız bir şeyi vurgulamak istiyorum. Faruk bey de söyledi. Şu anda Mısır’la temaslar tamamen durmuş vaziyettedir. Mısır, Ortadoğu’nun çok ciddi ve çok büyük bir ülkesidir. Önümüzdeki birkaç sene de bu yöntemin bu şekilde devam edeceği görülüyor. Biz sedece hükümetle değil, aynı zamanda Mısır demokratik hayatının gelecekteki aktörleri olan diğer bütün siyasi partilerle görüşeceğiz. Onun için Mısır’la teması tamamen kesmek, bütün diğer sivil toplum kuruluşları ve siyasi kuruluşların hepsini dışlamak anlamına gelir. Türkiye’nin bu dönemde böyle bir lüksü yok. Onları telafi etmeye gidiyoruz."

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı