Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP hareketlendi

  Hürriyet Haber
  29 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2000 - 00:01

  1: İl başkanları topluca Baykal'ı ziyarete gitti

  2: Karayalçın'la Öymen'in arasına RAPOR girdi

  CHP son günlerde yeniden hareketlenmeye başladı. Genel başkan Altan Öymen'in iki günlük eğitim toplantısı için Ankara'ya çağırdığı CHP il başkanlarının önceki gece topluca eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı ziyaret ettikleri ortaya çıktı.

  İki günlük eğitim toplantısı için Ankara'ya gelen CHP il başkanları cumartesi gününü PÜİS Otel'de düzenlenen toplantıyla geçirdi.

  Akşamda aynı otelde kalan 45 il başkanı, Öymen'in Merit Altınel Oteli'nde verdiği yemekten önce Baykal'ı Oran'daki evinde ziyaret ettiler. Ancak İl Başkanlarının, Baykal'a yaptıkları toplu ziyarette parti otobüsünü kullanmaması dikkat çekti.

  45 il başkanı Bektaşlar Firması'ndan kiraladıkları bir otobüsle evinde Baykal'ı ziyaret ettikten sonra Öymen'in verdiği yemeğe katıldılar.

  İl Başkanlarının bu ziyareti genel merkez yönetimini rahatsız etti.

  RAPOR KİTAP OLDU

  Geçtiğimiz hafta yapılan CHP Parti Meclisi toplantısında da Murat Karayalçın ile Genel Sekreter Tarhan Erdem arasında rapor tartışması geçti.

  Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Haluk Özdalga ile Mehmet Yula, Öymen'in isteği üzerine CHP'nin seçim yenilgisini araştıran bir rapor hazırlamıştı. 5 ay önce hazırlanan bu rapor partide büyük tartışma çıkarmış, bunun üzerine Öymen raporu rafa kaldırmıştı.

  Karayalçın ekibinden olan raporun hazırlayıcılarından Mehmet Yula da imzasını geri çekmişti. Ertuğrul Günay'ın ekibinden olan MYK Üyeis Haluk Özdalga ise raporda ısrar ederek kitap haline getirdi.

  KARAYALÇIN KIZDI

  Özdalga, geçtiğimiz günlerde kitaplaştırdığı bu raporu parti örgütlerine göndermeye başladı.

  Karayalçın'ın rahatsızlığı da burada başladı. Geçen hafta yapılan PM toplantısında Karayalçın, ‘‘Bu rapor partide benimsenmedi. Siz hangi amaçla bunu örgüte gönderiyorsunuz?’’ diyerek Özdalga'ya kızdı. Özdalga da ‘‘Ben raporu Genel Sekreter Erdem'in bilgisi dahilinde örgüte gönderiyorum’’ yanıtını verdi. Bunun üzerine Tarhan Erdem de Karayalçın'a, ‘‘Bu gizli bir şey değil. İsteyenlere gönderiliyor. Bunda başka anlam aramayın’’ diye karşılık verdi. Karayalçın, kurultaydan bu yana Altan Öymen'e destek veriyor. Şimdi Genel Sekreter Erdem'in böyle bir tutum içine girmesinin Karayalçın'ın zor duruma düşüreceği konuşuluyor. Bir yönetici, partideki bu hareketlenmelerin gelecek yıl yapılacak kurultaya yönelik olduğunu belirterek, Hürriyet'e ‘‘Hareketlenme erken başladı’’ yorumunu yaptı.

  OKLAR ÖYMEN'E

  Altan Öymen başkanlığındaki parti yönetiminin, kamuoyunda bir sol muhalefet geliştiremediği eleştirileri parti içinde yüksek sesle yapılmaya başlandı.

  Öymen'e hem ikili görüşmelerinde, hem de düzenlediği parti toplantılarında bu konuda ciddi eleştiriler yapılıyor. Son olarak il başkanlarının dünkü toplantısında MYK üyesi Algan Hacaloğlu, il başkanlarının, ‘‘Partimiz muhalefet yapmıyor’’ eleştirileri üzerine sürpriz bir açıklama yaparak, ‘‘Genel başkanımız Altan Öymen, ‘Başbakan Ecevit'i eleştirmeyin' diye talimat veriyor’’ dedi. Bunun üzerine Öymen de, ‘‘Ben Ecevit'i eleştirin ya da eleştirmeyin demiyorum. Ben sadece Ecevit'in sert şekilde eleştirilerek karşımıza alınmamasını istiyorum’’ dedi.

  Öymen’e yönelik bu eleştiriler parti tabanında Baykal'ın yıldızının yeniden yükselmesine neden oluyor.

  Dönüyor mu

  CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, genel başkanlıktan istifa etmesinin birinci yıl dönümünde kamuoyunda yine tartışılmaya başlandı. Baykal, henüz parti içinde aktif çalışmaya başlamamasına rağmen, parti örgütlerinden her gün davet alıyor. Baykal, yavaş yavaş sünnet düğünü ve nikáh tanıklığı gibi bu davetlere katılmaya başladı. Bu arada Baykal'a parti içinden olduğu gibi, parti dışından da ilginin arttığı gözleniyor. Baykal, geçtiğimiz haftalarda Güneydoğu'lu işadamlarının daveti üzerine Diyarbakır'a gitmişti. Baykal son olarak da geçtiğimiz hafta, bir üniversitenin daveti üzerine Almanya'ya giderek Türkiye hakkında konferans verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı