Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP, 'Hakim önce Kuran'a baksın' önerisini Meclis'e taşıdı

  Hürriyet İnternet
  16 Şubat 2006 - 15:57Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 16:27

  AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek’in, anaokulu müdürünün okula giderken türban takmasının sakıncalı olduğu yönündeki Danıştay'ın kararını eleştirirken, "hâkim karar vermeden önce Kuran'daki ayete bakacak. 'Din ne diyor' diye bakmalı'" şeklindeki açıklaması Meclis'e soruldu.

  CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek’in katıldığı bir TV programında "İslam’ın hayatın her alanında yaşanması gerektiğini” söylediğini anımsattı.

   

  CHP'li Karademir, AKP'li Çiçek'in Danıştay'ın başörtüsü konusunda karar vermeden önce Kuran ayetlerine bakması ve dinin bu konuda ne söylediğini incelemesi gerektiğine ilişkin sözlerinin, Anayasa'nın “Cumhuriyetin nitelikleri” başlıklı 2. maddesi ile "Cumhuriyetin nitelikleri. değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” hükmünün yer aldığı 4. maddesi ile çeliştiğini belirtti.

   

  AKP'li Çiçek'in Anayasa uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesine bağlılık yemini ettiğini anımsatan CHP'li Karademir, Bakan Çiçek'in şu sorulara yanıt vermesi istedi:

   

  1- Adalet Bakanı olarak, Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek'in görüşlerine katılıyor musunuz?

   

  2- Türkiye’deki hakimler ve savcılar inceleme yaparken ve karar verirken, Kuran’daki ayetlere bakmalı mı dırlar?

   

  3- Hakimlerimizin ve savcılarımızın karar verirken, “Din ne diyor” şeklinde bir mütalaa yapmamaları eksiklik midir?

   

  4- AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, yaptığı konuşmada, milletvekili yeminine, Anayasamıza ve yasalarımıza aykırı davranmış mıdır? Davrandı ise, hakkında suç duyurusunda bulunacak mısınız?

   

  5- Mehmet Çiçek'in geçmişte, müftülük ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduğu doğru mudur? Doğru ise, “laiklik” ilkesini içine sindiremeyen bir kişinin bu tür görevlerde bulunması sakıncalı değil midir?

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı