Gündem Haberleri

  CHP Gül’e kalkmadı

  Hürriyet Haber
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu’nun geleneksel görüntülerini, CHP milletvekili Şafak Pavey’in “İmdat Doğa” yazan tişörtü ile BDP’lilerin tutuklu milletvekili arkadaşlarının isimlerini sıralara koymaları bozdu.

  İstiklal Marşı’nı okumadılar

  Leyla Zana ve BDP’lilerin genel kurul salonuna girişleri, bu yasama döneminin en çok ilgi çeken görüntüsü oldu. Leyla Zana ile Aysel Tuğluk’un kucaklaşmaları dikkat çekti. Sayıları artan BDP’lilerin bir kısmı MHP için ayrılan sıraların arkasına oturdu. Daha önce bu düzenlemeye karşı çıkan BDP yönetimi, bu kez itiraz etmedi. Ancak BDP’lilere ayrılan yerlere MHP’li vekillerin oturduğunu gören Hasip Kaplan, rica ederek yerleri boşalttı. Kaplan, daha sonra da halen tutuklu bulunan 5 milletvekili arkadaşlarının isimlerinin yazılı olduğu kartları sıralara yerleştirdi. İstiklal Marşı okunurken, salonda bulunanların tamamına yakını eşlik ederken, BDP’lilerin eşlik etmemesi dikkat çekti.

  Tek başına alkışlı protesto

  Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün salona girişini anons etmesi üzerine milletvekilleri ayağa kalktı. Aralarında Nur Serter’in bulunduğu bazı CHP’liler ise oturmaya devam ettiler. Gül konuşmasını tamamlayıp giderken, CHP’liler bu kez ayağa kalkmadı. Gül’ün konuşması, terörle mücadele vurgusu yaptığı bölümlerde 2 kez sadece AK Parti milletvekillerince alkışlandı. Gül, 1 kez Atatürk’ten söz etti. Cumhurbaşkanının adil yargılama ile ilgili sözlerini CHP’li Engin Altay tek başına alkışlayarak protesto etti.

  26 bakandan oluşan Bakanlar Kurulu’nda bu kez yer bulamayan bakan Recep Akdağ oldu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bakanlar Kurulu bölümünde 25 koltuk olduğu için arkadaşlarından ayrılmak zorunda kaldı.

  İlk gün

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salona girdiğinde kapının önünde karşılaştığı BDP’liler, ardından da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaşıp, selamlaştı. İki lider daha sonra yerine oturdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı