ADANA HABERLERİ

CHP Grubu, Carrefoursa’daki Rant Artışına İtiraz Etti

IHA
24.08.2015 - 10:41Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen CarrefourSA Alışveriş Merkezi’nin içinde bulunduğu 160 dönümlük alanla ilgili imar planı değişikliği kararına askı süresi içinde itiraz etti. Sözkonusu imar planı değişikliğinin imar mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtilen itiraz dilekçesinde yeni yapılaşma sonucu yaklaşık 4 bin 500 kişilik nüfus artışına neden olacak plan değişikliğinin, bölgedeki altyapı ihtiyacını ve trafik sorunu artıracağı da vurgulandı.
Kamu vicdanını yaralayan ve kişiye özel düzenlemelerle sağlanan imar rantlarına karşı çıkma kararlılığında olan CHP Grubu, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15.07.2015 tarih ve 230 sayılı kararıyla onaylanan CarrefourSA arazisinde yapılan plan değişikliğiyle ortaya çıkan rant artışına karşı harekete geçti.
160 DÖNÜMLÜK ALANIN RANTI ARTIRILDI
CHP’li meclis üyelerinin imzasıyla Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na yapılan itirazda mevcut planda tamamı ticaret alanı olan ve AVM olarak kullanılan 160.000 metrekare büyüklüğündeki alanda 0.60 olan imar yoğunluğunun 2.40’a çıkarıldığı kaydedilerek, plan değişikliğinin Anayasa’ya, İmar Kanunu’na ve yönetmeliklere aykırı olduğunu vurgulandı.
4 BİN 500 KİŞİLİK NÜFUS ARTIŞI YAŞANACAK
Yapı ve nüfus yoğunluğunu etkileyen plan değişikliklerinde yapı ve nüfus yoğunluğunun bölge genelinde artmamasının genel bir kural olduğu ifade edilerek, yapılan düzenlemeyle bölgede (aile büyüklüğü üç kişiden hesaplandığında) oluşacak yeni konut alanlarında 4 bin 500 kişilik bir nüfus artışı yaşanacağına dikkat çekildi.
45 BİN METREKARELİK YEŞİL ALAN YARATILMASI GEREKİYOR
Yönetmeliklere göre kişi başına yeşil alan ihtiyacının en az 10 metrekare olması gerektiği hatırlatılan itirazda, 4 bin 500 kişilik nüfus artışı için 45 bin metrekarelik yeşil alan açılması gerektiği kaydedilerek, “100. Yıl Mahallesi başta olmak üzere mevcut imar planında yeteri kadar donatı alanı ihtiyacı sağlanamamışken, AVM kullanımının yerine eksik olan kentsel donatı alanını tamamlayacak sahalar üretmek yerine, yoğunluğu artıracak uygulamalar yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.
Ayrıca plan değişikliği doğrultusunda konut ve ticaret alanı kullanımının bu bölgede var olan altyapı ihtiyacını ve trafik sorununu daha çok artıracağı vurgulanan bir diğer nokta oldu.
ÖNERİLEN YEŞİL ALAN VE SOSYAL KÜLTÜREL TESİS YETERLİ DEĞİL
Plan değişikliğinde yeşil alan ve sosyal kültürel tesisin de yer aldığı ancak alan olarak büyüklüklerinin nüfus artışının gerektirdiği kadar olmadığı ifade eden itirazda, “Önerilen yeşil alan ve sosyal kültürel tesisin konumları bölge insanın kullanımına uygun konumda olmadığı, konut ve ticaret fonksiyonlarına daha çok değer katacak konumda olduğu tespit edilmiştir” denildi.
SONUÇ ALINAMAZSA YARGIYA TAŞINACAK
Plan değişikliğinin anayasaya, imar kanununa ve mekansal planlar yapım yönetmeliğinin ilgili maddelerine aykırı olduğu kaydedilen itirazda, “Plan değişikliğinin kamu yararına ve yoğunluk artışı kurallarına aykırı oluşu, artan nüfusun kentsel ve teknik altyapı standartlarını karşılamadığı, meclis kararıyla yapılaşmanın tariflendiği gerekçeleriyle 27.07.2015 tarihinde 3194 sayılı kanunun 8/b maddesince 30 gün askıya çıkarılan plana itiraz ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
CHP Grubunun yapılan itirazdan bir sonuç alınamaması durumunda konuyu yargıya taşıyacağı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden CHP Grubu, Carrefoursa’daki Rant Artışına İtiraz Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP Grubu, Carrefoursa’daki Rant Artışına İtiraz Etti haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı