İZMİR HABERLERİ

CHP Genel Sekreteri Sındır, "Kaybedecek 1 saniyemiz bile yok"

DHA
30.03.2017 - 13:12Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu öncesinde Konyalılar Federasyonu ile İzmir Sancak Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği'nde konuşan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, "Kaybedecek 1 saniyemiz bile yok. Geleceğimiz için hayır çıkmak zorunda" dedi.
Anayasa değişiklik teklifi ile sadece 18 maddenin değil anayasanın yarısının değiştirildiğini söyleyerek sözlerine başlayan Sındır, "Anayasa değişikliği teklifindeki maddelerin 16. ve 17. maddelerine bakarsanız, 60, 70 tane madde sayılıyor. Bu maddeler yürürlükten kaldırılmıştır, değişmiştir deniyor. Fakat sandıkta ya evet diyeceğiz ya hayır diyeceğiz. Biz istemez miyiz yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ifadesi anayasaya girsin. Ama diğer maddelere bakıyorsunuz bu kavramlarla hiç alakası yok. Önümüze gelen referandumda anayasanın yarısından fazlası değiştiriliyor. Kadim topraklarımızın, hikmetli insanları 16 Nisan’da egemenliğin milletten alınıp, saraya verilmesine geçit vermeyecek" dedi.
Konuşmasına "Freni olmayan bir arabayla yola çıkar mısınız" sorusuyla devam eden Genel Sekreter Sındır, "Denetleme mekanizması olmayan, yetkilerle donatılmış bir kişi ülkeyi nasıl bir felakete götürebilir düşünün. 400’ün üzerinde milletvekili oylarsa ve evet derse bu bir kişi yüce divana gidecek. Fakat Meclis’te de bu bir kişinin partisi çoğunlukta, böyle bir kararın çıkması mümkün mü? Diyelim ki oldu 400’ün üzerinde Milletvekili bu bir kişiyi yaptığı bir yanlış yüzünden yüce divana sevk etti. Yüce divan dediğimiz Anayasa Mahkemesi. Peki Anayasa Mahkemesi'nin üyelerini kim atıyor. O bir kişi atıyor, o tayin ediyor. Orada bu bir kişi yargılanacak. Hadi canım sende. Bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12’sini tayin ederse orada yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi? Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinin 12’sini belirlemişsin, diğer 3’ünü de senin partin belirlemiş. Yüce divanda 15 üyenin 15’i de senin istediğin üyeler. Adil bir yargılama olabilir mi" diye konuştu.
"16 NİSAN’DA SANDIKTAN HAYIR ÇIKACAK"
16 Nisan’da sandıktan 'hayır' çıkacağını savunan Sındır, "Halkımız, milletimiz anayasa değişikliğinin ne olduğunu anlattıkça, öğrendikçe bu Cumhuriyete, Cumhuriyetin temel değerlerine ve ilkelerine, demokrasiye, laikliğe, sosyal hukuk devletine sahip çıkacak. 16 Nisan’da da sandıktan hayır çıkacak ben buna yürekten inanıyorum. Fakat rehavete kapılmadan çalışmaya devam etmeliyiz. Çünkü kaybedecek 1 saniyemiz bile yok. Geleceğimiz için hayır çıkmak zorunda. Evet oyu verenin de yurttaşımız olduğunu, kardeşimiz olduğunu, onun da öyle bir hakkı olduğunu, bizim gibi hayır verenin de aynı şekilde yurttaşlık hakkını kullandığını unutmayacağız. Karar milletimizin. Biz istiyoruz ki 16 Nisan sonrası milletimizi ayrıştıracak, kutuplaştıracak bir süreç yaşanmasın; etnik ve inanç kimliğinde bizi birbirimizden uzaklaştıracak bir durum ortaya çıkmasın" dedi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP Genel Sekreteri Sındır, "Kaybedecek 1 saniyemiz bile yok" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 13 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP Genel Sekreteri Sındır, "Kaybedecek 1 saniyemiz bile yok" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı