İZMİR HABERLERİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de

AA / Halil Şahin
01 Aralık 2014 - 15:33Son Güncelleme : 01 Aralık 2014 - 15:33

- Kılıçdaroğlu: (1) - "(Seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru) Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" - "Tüzüğümüzü değiştirerek CHP'nin demokrasi açılımını büyük ölçüde gerçekleştirdik"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruya ilişkin, "Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda her vatandaşın vergi ödediğini, bu vergilerin nerelere harcandığının sorgulanması gerektiğini belirtti.

"Geçen yıl parlamentoya gelen ve TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay'ın mali raporunun yayınlanmadığını, bütçenin paranın nereye harcandığını kimse bilmeden onaylandığını" ifade eden Kılıçdaroğlu, vatandaşın ödediği verginin nereye harcandığını sormadığı durumlarda o ülkeye demokrasinin uğramayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "İtiraz etmemiz, sormamız lazım. Biz bir afiş hazırladık, 'vergimi veriyorsam hesabımı soracağım' diye. Bunu bilbordlarda yayınlamak istedik, hükümet yasakladı. O nedenle demokrasiye neden çok ihtiyacımız olduğunu hepimizin bilmesi gerek" dedi.

Eğitimin bütün ülkelerin stratejik alanı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, eğitimdeki bir değişikliğin kalkınma planlarında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) stratejik planlarında yer alması, MEB şuralarında ve Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi gerektiğini, ancak 4+4+4 sisteminin buna uymadığını, eğitimci olmayan AK Parti milletvekillerinin imzasıyla yasalaştığını savundu.

İran'daki üniversitelerin bilimsel yayın sayısının Türkiye'yi geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok karamsar bir tablo çizdiğimi biliyorum ama ana muhalefet partisi lideri olarak bunları anlatmazsam görevimi yapmamış olurum. Hepimizin oturup düşünmesi lazım, size yansıyacak tablo bana yansıyacak tablodan çok daha ağır. Ben sizden tek bir şey istiyorum, sadece düşünün; Türkiye buna layık mı, değil mi? Biz aslında çok güçlü bir ülkeyiz, kaynakları zengin bir ülkeyiz. 27,5 yılımı para işleri içinde geçirdim ben. Ülkenin kaynakları var, eksik olan temiz siyaset. Siyasette kirlilik varsa o ülkeye demokrasiyi getiremezsiniz. Biz dedik ki, plan bütçe komisyonu dışında bir de kesin hesap komisyonu olsun. Bütçe kaynakları nerede harcandı? İktidar harcadığı kaynakların hesabını versin. Bir iktidar korkmuyorsa bir sorun olmaz. Ama bunu getirmiyorsa, çekiniyorsa, Sayıştay'ın denetim yapmasını engelliyorsa sorunumuz var, yolsuzlukları engelleyemeyiz."

- Sorular

Katılımcıların sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçim barajıyla ilgili CHP'nin yaklaşımının sorulması üzerine, "Seçim barajının yüksek olduğunu defalarca söyledik" dedi.

Bu seçim barajıyla Türkiye'de sağlıklı bir demokrasi olamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidar partisi yetkililerinin seçim barajının düşürülmesi konusunda CHP'ye "samimi değilsiniz" dediğini, bunun üzerine barajı yüzde 3 ya da yüzde 5'e indirilmesi yönünde iki teklif verdiklerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, "Bu barajı indirdiğimizde parlamentoda adaletli temsili sağlamış oluruz. Yüzde 10 seçim barajını getiren 12 Eylül askeri yönetimi. Eğer ülkede gerçek anlamda demokrasi istiyorsanız o dönemde çıkan yasaların tamamını değiştirelim dedik ama iktidar kabul etmedi. Seçim barajı konusunda Anayasa Mahkemesi iptal kararı alırsa tabi saygı duyacağız. Alır mı, almaz mı onu bilmiyoruz. Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Karşıt görüşlü iş adamlarının doğruları söylerse üzerine gidilmesinden çekindiğinin" belirtilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, her demokrasinin, özgürlüğün bedeli olduğunu, doğruyu söyleyenin dokuz köyden kovulduğunu ifade etti. İş dünyasının, her şeye karşı belli konularda net tavır takındığını kaydeden Kılıçdaroğlu, yasalara herkes uyduğunda hukukun üstünlüğünün sağlanmış olacağını belirterek, "Sorun yasalar bazıları için geçerli, bazıları için geçerli değil. Bir İtalya'nın sözü var; 'yasalar ağa benzer, güçlüler delip geçer, güçsüzler kalır'. Devleti yönetmek kadar kolay bir şey yoktur, yeter ki hukukun üstünlüğüne inanın" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kadınların siyasette daha fazla yer almasına inanan bir parti olduklarını, cinsiyet kotasının en yüksek uygulandığı parti olduklarını ifade ederek, "Biz hayatın her alanında kadınların iş yaşamında yer almasını isteriz" dedi.

- Ön seçim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önseçimle ilgili soruya milletvekili adaylarının yüzde 85'inin önseçimle belirleneceğini belirterek, şu yanıtı verdi:

"Belediye başkanları adayları belirlenmesinde eğilim yoklaması, ön seçim yapan siyasi parti yok. Miletvekili seçimlerinde 27'nin üzerinde ilde eğilim yoklaması yaptık. Belediye başkanını seçerken sandığı çarşının ortasına koyduk bazı illerde. Tüzüğümüzü değiştirerek CHP'nin demokrasi açılımını büyük ölçüde gerçekleştirdik. Genel başkan seçimi dahil. Demokrasiyi özümsediğimize inanıyorum. Bu ülkeye çok partili hayatı getiren parti olarak demokrasiyi daha güzelleştirmeliyiz, derinleştirmeliyiz."

(sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı