BURSA HABERLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan:

AA / Mustafa Yılmaz
27.02.2016 - 17:33Son Güncelleme :

- "(Yeni anayasa çalışmaları) AKP başkanlık rejimi ısrarından vazgeçecekse parlamenter demokrasi ekseninde uzlaşacaksak buyuralım oturalım. Yok eğer bu uzlaşma olmayacaksa 60 madde artı yargıya ilişkin düzenlemeleri ekleyelim bir ay içinde geçirelim, ona da varız"

AA / Mustafa Yılmaz

BURSA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "AKP başkanlık rejimi ısrarından vazgeçecekse parlamenter demokrasi ekseninde uzlaşacaksak buyuralım oturalım. Yok eğer bu uzlaşma olmayacaksa 60 madde artı yargıya ilişkin düzenlemeleri ekleyelim bir ay içinde geçirelim, ona da varız" dedi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığını ziyaret eden Tezcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni anayasa çalışmalarının sürdürülmesine ilişkin TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere gönderdiği mektubun CHP için muhatabının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi.

CHP'de konuyla ilgili son kararın Kılıçdaroğlu tarafından verileceğini belirten Tezcan, şöyle konuştu:

Tezcan, komisyonda "Alt mevzuatla ilgili ayrı bir komisyon kurulabilir" denildiğini ve buna itiraz etmediklerini anlattı.

Hem kendilerinin hem de MHP ve HDP'nin parlamenter sistemden yana tavır aldığını dile getiren Tezcan, "Bu, Anayasa'nın üçte ikisini etkileyen bir konudur. Hükümet sistemine başkanlık rejimi derseniz, ayrı bir yürütme ve yasama oluşuyor. Yani yasamayı da hatta kısmen yargıyı da etkiliyor. Parlamenter demokrasi derseniz ona göre bir TBMM, görevleri, yetkileri, seçim dönemi, seçilme şekli, cumhurbaşkanının yetkileri, yürütme, yargı ona göre şekilleniyor" ifadelerini kullandı.

Partiler arasında daha önce 60 maddede uzlaşıldığını anımsatan Tezcan, çalışmaların bu doğrultuda da sürebileceğini belirtti. CHP'nin bu seçeneği de önerdiğini ifade eden Tezcan, AKP başkanlık rejimi ısrarından vazgeçecekse parlamenter demokrasi ekseninde uzlaşacaksak buyuralım oturalım. Yok eğer bu uzlaşma olmayacaksa 60 madde artı yargıya ilişkin düzenlemeleri ekleyelim, bir ay içinde geçirelim, ona da varız" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 17 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı