Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP: Erdoğan belediye başkanlığı sırasında yasadışı örgütlerle niye görüştü

  ANKARA (A.A)
  31 Ekim 2005 - 13:22Son Güncelleme : 31 Ekim 2005 - 13:22

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde “yasadışı örgüt niteliği taşıdıkları bilinen örgütlerle hangi gerekçelerle görüştüğünü” sordu.

  Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, Erdoğan'ın, İslami Kurtuluş Çeçen Direnişi üyesi 4 kişi ve Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Ürdün ve Mısır sorumlularıyla İstanbul'da 1995 yılında görüştüklerini öne sürerek, bu konuyla ilgili olarak İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma yapıldığını kaydetti.

   

  Savcılığın, Erdoğan ile bazı belediye görevlileri hakkında yaptığı soruşturmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Anayasasına yönelik eylemlerde bulunmamaları nedeniyle bu örgüt ve kişilerle yapılacak görüşmelerin, Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet etme suçunun unsurlarını oluşturmadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiğini anımsatan Kart, olayın, yargısal boyutu dışında kamuoyu tarafından da değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
  Başbakan Erdoğan'a, bu görüşmeleri “hangi sıfat ve amaçla yaptığını” soran Kart, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  “Mevcut yasalarımıza göre, yasadışı örgüt niteliği taşıdıkları bilinmekte olan bu örgütlerle, hangi gerekçe ve hangi ihtiyaçla görüşmeler yapılmıştır? Hangi yasal dayanak ile örgüt mensuplarının otel, konaklama, telefon ve diğer giderleri, Büyükşehir Belediyesi'nin iştirakçisi olduğu İstanbul Ulaşım Sanayi Ticaret A.Ş tarafından yapılmıştır?
  Benzer terör örgütleriyle de görüşmeler yaptınız mı? Bu görüşmeler dolayısıyla da Büyükşehir Belediyesi veya iştirakleri tarafından herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı