Gündem Haberleri

  CHP: Demirel'i yargılamalı

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçimi ertelemeyi amaçlayan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i kurtarıcı olarak sunan önerilere CHP'den sert tepki geldi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem, Demirel'i, bugün Türkiye'yi tehdit eden irtica, yolsuzluk ve çetelerin hamisi olmakla suçladı.

  Erdem dün düzenlediği basın toplantısında, Demirel'in siyasi yaşamında Menderes, Kenan Evren ve Turgut Özal gibi irticaya yeşil ışık yaktığını, komünizmle mücadele dernekleri aracılığıyla devlette çeteleşmelere neden olduğunu ve yolsuzluklara göz yumduğunu savundu. Erdem şunları söyledi:

  ‘‘Demokrasi içinde kuralları bir kenara itip kurtuluşu teke indirgemek totaliterliktir. Demirel'i indirip yarı başkan seçsek, ertesi gün bu çeteleri yakalayacak mıyız? Bütün bu karanlık tabloyu birtek kişi düzeltecek mi? Buna gülüp geçmek gerekir. Demirel, Menderes, Özal ve Evren'i yargılamak gerekir. Kamuoyu bu kişilerin geçmiş dönemde yaptıklarını tartışıp değerlendirmelidir. Bunların geçmiş dönemde sırtını sıvazlayıp himaye ettiği çevreler, bugün devleti tehdit ediyorsa, yarı başkanlık tartışmasından önce bu yargılama yapılmalıdır.’’

  Erdem, parlamentonun bizzat milletvekilleri tarafından çürütüldüğünü söyledi. Milletvekillerinin de bunun bilinciyle 488 gibi çok yüksek bir oyla seçim kararı aldığını hatırlatan Erdem, ‘‘Şimdi döneceğiz, ‘Yanlış yapmışız, bu kararı değiştirelim' diyeceğiz. Parlamento bunu yaparsa, artık toplumun önüne çıkacak yüz bulamaz. Oturup ertesi gün kendini feshetmesi gerekir’’ dedi.

  CHP, 75 yaşında

  Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan CHP bugün 75'inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Partisinin cumhuriyet, demokrasi ve laiklik ilkelerinin sigortası olduğunu söyleyen CHP Lideri Deniz Baykal, ‘‘CHP, 2000'li yılların eşiğinde yeniden oluşan dünyada aynen cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi Türkiye'yi yeniden hakettiği konuma getirecektir’’ dedi. CHP, 'Türk Ailesi'ni simgeleyen afiş kampanyası ile Türkiye çapında ilan kampanyası ve film hazırladı. Kampanyada Türkiye'yi ayakta tutan gücün sağlam aile yapısı olduğunu vurgulanıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı