Ege Haberleri

EGE

  CHP’de yumruklar sıkılı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.05.2010 - 20:53

  İzmir’de CHP Genel Sekreteri Önder Sav’a yakın parti yöneticileri, Kılıçdaroğlu için destek imzası vermeyen İl Başkanı Ekrem Bulgun’un görevden alınması için düğmeye bastı.

  Kurultayın ardından yüzde 40 hedefine kilitlenmesi beklenen CHP’nin ‘kalesi’nde iktidar mücadelesi sürüyor. Kurultaydan güçlenerek çıkan CHP Genel Sekreteri Önder Sav’a yakın parti yöneticileri, şimdi kurultayda Kılıçdaroğlu’na destek vermeyen İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’un değişimi için düğmeye bastı. Önder Savcılar, Bulgun’un üç ay önceki İl Kongresi’nde CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın tek sözüyle tek aday çıktığını, antidemokratik bir şekilde seçilmesini de operasyonlarına gerekçe olarak gösteriyor. Parti kulislerinde Bulgun’un bir ay içinde görevden alınacağı yerine Bulgun’dan önceki İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun atanacağı konuşuluyor. Nalbantoğlu, aday olduğunu açıklayıp, ilçelerde tura çıktığında Baykal tarafından telefonla aranıp ‘adaylıktan çekil’ denince geri dönmüştü. Parti Meclisi’ne (PM) girerek onurlandırılan Nalbantoğlu’na İzmir örgütünü seçime taşıma görevinin verileceğini öne sürüldü. Bu durumda tüzük gereği Nalbantoğlu PM üyeliğinden istifa etmek durumunda kalacak. Nalbantoğlu olmadığı taktirde görevin Buca İlçe Başkanı iken PM’ye giren Mehmet Süne’ye verileceğini de iddia edildi. İl Kongresi’nde Bulgun’a rakip çıkan ancak yeterli imzayı toplayamadığı için resmen aday olamayan Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy’un İl Başkanı olmak için yoğun çaba sarfetmesine rağmen Önder Sav’dan vizeyi alamadığı öğrenildi. CHP İl Başkanı Bulgun’un görevden alınabilmesi için PM içinden seçilecek Merkez Yönetim Kurulu’nun kararı gerekiyor. İlk toplantısını cumartesi günü yapacak PM’den MYK’ya seçilmesi için İzmir’den milletvekilleri Prof. Dr. Oğuz Oyan ile Abdürrezzak Erten’in adı geçiyor. Bulgun’un görevden alınmasının diğer iki yolu da 21 kişilik il yönetiminden yarıdan bir fazlasının istifası etmesi ya da İzmir il delegelerinden yarıdan bir fazlasının yani 301 kişinin noterden imzalı dilekçe göndermeleri gerekiyor.

  Barış mesajları verenler de var

  CHP’nin PM üyelerinden Alaattin Yüksel, seçimle gelen kişinin seçimle gitmesi gerektiğini savunurken “biz parti içi demokrasiyi sadece kendimiz için istemiyoruz. Genel Başkan ‘herkesi kucaklıyoruz’ derken yüzde 40 oy hedefi koydu. Bunu ancak parti içinde birliği beraberliği barışı sağlayarak gerçekleştirebiliriz. Bundan sonra asla olumsuz ve tartışmalı haberlerle gündeme gelmek istemiyoruz. Yüzde 40 oy hedefine ulaşmaya çalışacağız. Parti içi tartışmaları bir kenara bırakıp dışardan gelmek isteyen herkesi kucaklamanın yolunu arıyoruz” dedi.

  Hesaplaşmak için göreve gelmedik

  PM Üyesi Oğuz Oyan da iktidar koşusunda örgütlenmenin önemine değinerek, “İl Başkanlığı bazıları için cazip bir pozisyon olabilir ama bunun belirlenme yeri İzmir İl Kongresi ya da MYK’dır. Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi geçmiş dönemdeki süreçlerle hesaplaşma adına göreve gelmedik. Tasfiye operasyonu için gelmedik. Bu bir yürüyüştür. Bu yürüyüşe ayak uyduranlarla doğal süreç içinde yollar ayrılır” dedi.

  Kocaoğlu beş istedi üç aldı

  CHP’nin en güçlü olduğu il İzmir’den PM’ye yedi kişi girdi. PM’nin dört üyesi CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın desteğiyle yönetimde yer bulurken üç üyeyi de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP eski İzmir il başkanları Rıfat Nalbantoğlu ile Alaattin Yüksel’in yanısıra Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Hülya Güven de Kocaoğlu kontenjanından parti üst yönetimine seçildi. Kocaoğlu’nun Sav’ı ziyaretinde bu isimlerin yanısıra emekli öğretmen olan, Yüksel’in İl Başkanlığı döneminde il yönetiminde yer alan Ayla Karadeniz ile eski danışmanı Mehmet Şakir Örs’ün de PM’ye girmesini istediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı