"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP’de örgütten neden aday yok!..

MİLLETVEKILLİKLERİ aday adaylıklarının örgüt yöneticileri açısından belirlenmesi için öngörülen süre 10 Ocak 2011’de dolmasına karşılık CHP il ve ilçe başkanlarından aday adayı olabilmek için tek bir istifa bile olmadı.

Oysa; özellikle metropol il ve ilçelerde parti adına ciddi çalışmalar yaparak tabanla bütünleşebilen, yaşadıkları ilçelerin sorunlarını ve beklentilerini bilen, çözümü noktasında proje üretebilen o toplumun iyi ve kötü günlerinde yoldaş-sırdaş olabilen, birlik ve beraberliklerin güçlenmesine yardımcı olan partisinin programlarını en iyi şekilde bilen ve icra eden gündemi takip eden daha iyi görev yapabilmek için kendisini eğiten il ve ilçeleri ile parti arasında iyi bir köprü olabilen çalışmalarının karşılğı olan haklı sebeplere inanarak kendisine olan öz güvenini en iyi şekilde ifade  eden bu çalışmaları kalıcı hale getirmek ve daha büyük bir mücadele vermek için milletvekilli olmayı hak ettiğini düşünen bunun gereği olarak ta istifa ettiğini söyleyebilen il ve ilçe başkanları Ankara’da da olabilmeliydi.
Siyasette il ve ilçe başkanlarının en büyük ideali meclis olmalıdır. Bundan daha anlamlı ne olabilir anlamıyorum hedef yoksa neden il ve ilçe başkanı olunur onu da bilmiyorum. Ama hedefi olmayan il ve ilçe başkanlarının partisine de hiç bir fayda getiremeyeceğini çok iyi biliyorum. Hedefi olmayanların mücadelesi de olmaz. Anlaşılan o ki CHP’yi bu güne kadar iktidardan uzak tutan da budur. Çalışmayan örgütün tabanı olmaz taban olmaz ise aday da olunmaz.
PUSUDA BEKLEYENLER
Ankara örgütleri bu görüntüden de ispat edildiği üzere bu kadar süreyi çalışmadan geçirmişlerdir. İstifa etmeyerek yatay örgüt çalışmalarını devam ettirecekler ve seçim çalışmalarının başarısız olması için ellerinden geleni yapacaklardır. Her zaman olduğu gibi pusuda bekleyecekler ve başarısız geçmesini istedikleri genel seçimlerden sonra koltuklarına tekrar oturmanın hesabını yapacaklardır. Elbette ki bu ifadelerim arkadaşlarımın tamamını kapsamamaktadır. Bu sirayette sahip olan ve bazı direktiflere karşı duramayan arkadaşlar içindir.
Elbette bizim söylediğimiz anlamda bir hedef yok! Oysa bir hedef var elbet o da CHP’yi iktidardan uzak tutan ama il ve ilçe örgütlerini görevleri başında tutarak kendi varlıklarını güvence altına almak. İşte bütün mesele bu güçlü bir siyaset için olması gereken kişilerin varlık nedenlerini güçlendirmek değil üyesi oldukları partinin varlık nedenini güçlendirmektir. Gerekirse bu dava da amaçlanan hedefe ulaşmak için örgüt içerisinde de olsa yanlışları olanlar şahsi hırslarını ve kişisel beklentilerini parti hedefleri önünde tutarak güç kaybettiriyorsa ya ıslah edilmeli yada çok geç olmadan yollar ayrılmalıdır, engel her ne olursa olsun.
Siyaset toplum beklentileri üzerinden yapılmalı ve o beklentilere sahip çıkıp mücadele ederek insanların taktirleri kazanılmalıdır. İşte o zaman gönül rahatlığıyla aday olabilirdiniz, anlaşılan o ki sizin de gönlünüz rahat değil en büyük erdem doğru yapmak değil yanlıştan

Karanlık caddemize artık çözüm bulunsun

ANITTEPE Yücetepe Mahallesinin KKK’lığından, Jandarma Genel Komutanlığı Lojmanlarının önüne doğru inen eski 2. Cadde’nin aydınlatma direklerindeki armatürler 4 aydır, Gençlik Caddesi Tüneli’nin bulunduğu bölgeye kadar, dahil hiç yanmıyor. Senelerden beri sorun olan bu bölgede yeraltı kablolarındaki arızalardan kaynaklandığının beyan edildiği aydınlatma sorununun, Başkent Elektrik’in köklü olarak çözümlenmesini istiyoruz.
Kudret KAATSIZ-Yücetepe Mahallesi ve civarı sakinleri adına

X