ANKARA HABERLERİ

CHP’de kılıçlar çekildi

Deniz GÜREL
27.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

CHP İl Başkanı Alçın’ın, Büyükşehir CHP grubunda söylediği “hastalıklı yapı” ve “81 il başkanı bir günde döndü” demesine, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fazıl Güleken’den çok sert karşılık geldi.

Deniz GÜREL

CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’ın, Büyükşehir Belediye Meclis Grubu’nda söylediği iddia edilen “Hastalıklı yapı” değerlendirmesi ve ardından yaptığı “Değişimin önünde duranların rahatsız olacağını biliyordum. Artık evden delege yazılmayacak” açıklamasına, CHP’li Meclis üyelerinden çok sert karşılık geldi. Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri önceki gün CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken’in odasında bir araya gelerek, Alçın’ın sözleriyle ilgili değerlendirme yaptı.  Ülkenin içinde bulunduğu hassas dönem itibariyle açıklama yapmaktan imtina ettiklerini ancak Alçın’ın ifadelerinin meclis üyelerini rencide ettiği için böyle bir zorunluluk doğduğunu belirten Güleken şunları görüşmenin sonucunda CHP’li meclis üyelerinin çoğunluğunun ortak görüşlerini şöyle açıkladı

İtici, dışlayıcı

“Onlarca şehidin verildiği, deprem acısının ülkeyi sardığı bir ortamda parti içi kısır tartışmaların basına yansıtılmasını doğru bulmuyoruz. Bu yüzden hemen cevap verme gereği duymadık. Ancak Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi grubumun çoğunluğu konuyla ilgili rahatsızlık duyup, il başkanının açıklamalarından rencide oldular ve bu açıklama zorunlu hale geldi. Ben de bu partide il başkanlığı yaptım. Ankara İl Başkanı’nın görevi AKP iktidarının ve AKP’li büyükşehir belediye başkanının ülkede ve Ankara’da yarattığı tahribata karşı partiyi ve partililileri mücadeleye sevketmek, bu mücadelede partilileri ve vatandaşı derleyip toparlamak. Belediye meclis üyeleri için de bu geçerlidir. Buna rağmen ilk defa Büyükşehir grubuna gelen il başkanı bana göre itici, dışlayıcı, sert bir üslup kullandı. CHP grubu partiye büyük emekleri olan partililerden oluşuyor. İçlerinde ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği 6-7 ilçe başkanı, iki tane il başkanı, yüksek disiplin kurulu üyesi ve bir tane parti meclisi üyesi barındıran bir heyet. Belediye bakanlarımız da bu heyetin içinde. Böyle bir heyete karşı daha ölçülü, daha saygılı ve daha derli toplu bir konuşma yapmalıydı. Üslubu çok yanlıştı.

Dönüşüme karşıyız

Bizim için CHP’de değişimin önünde engel demiş. CHP’nin ilkeleri altı oktan çok önemli bir tanesi de devrimcilik zaten. Partinin değişimine, devrimciliğine ve demokratikleştirimesine saygı duyuyoruz. Olumlu değişimi destekliyoruz ama dönüşümünü doğru bulmuyoruz. Değişimle dönüşüm arasında önemli bir fark var. Bu heyetin değişimin önünde olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Biz hep partinin ilerlemesinden yana olduk. Burada tüm arkadaşlarımızın da yadırgadığı önemli bir nokta söz konusu. İl başkanının partiyle ilgili hastalıklı ifadesini kullandığı halde bu beyanlarda bulunmadığını söylemesini son derece yadırgıyoruz. 20 kişinin önünde söyledi. Gerekirse grupta yüzleşiriz. Grubun büyük çoğunluğunun önünde ‘Hastalıklı’ dedi.

“Bir gecede döndüler” yanıtı

ALÇIN’IN, “81 il başkanının bir gecede Baykal’dan Kılıçdaroğlu’na döndükleri” yönündeki açıklamalarının da “şık” olmadığını söyleyen Güleken, “81 il başkanının hakkında da şık ve doğru olmayan beyanlarda bulundu. Söyledikleri seçilmiş il başkanlarıdır. Ayrıca Kılıçdaroğlu’na da iki kez oy vermişlerdir. Hem onlara hem bizlere yönelik sözleri bizleri rencide ettiği için gerçekleri açıklama ihtiyacı duyduk” dedi.

Delege göndermesi

GÜLEKEN, “Evden delege yazılmayacağını söylemiş. CHP’nin yakın tarihini bilenler kimlerin evlerde delege tespiti yaptığını, hangi hukuk ve tüzük ihlalleri yapıldığını çok iyi hatırlarlar. Böylesi acılı bir ortamda parti içi konuları yansıtmak istemedik. Ama CHP’ye bunca emeği olan insanlara zan altında bırakmak kabul edilecek bir tutum değil” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP’de kılıçlar çekildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı