Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP’de erkekler kazandı

  Okan KONURALP / ANKARA
  27 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 27 Haziran 2013 - 10:42

  CHP’nin dün yapılan grup başkanvekilliği seçimlerinde Sinop Milletvekili Engin Altay, 2’nci turda seçilmek için gerekli olan 68 barajını geçerek (70 oy) yeni başkanvekillerinden biri oldu.

  Seçimlere grup başkanvekili olarak giren Akif Hamzaçebi de 2’nci tur sonucunda koltuğunu korudu. Emine Ülker Tarhan ise yeniden seçilemedi.

  İNCE, 5’İNCİ TURDA

  Tarhan’ın seçilemediği üçüncü grup başkanvekilliği için 5’inci tura kadar devam eden bir mücadele yaşandı. Oylamaya, grup başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan ile ‘yenilikçi-sol blok’ adayı olarak nitelendirilen Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş katıldı. Üçüncü tur oylamanın sonunda Güneş yarıştan çekildi, dördüncü turun sonunda yarıştan çekilen isimler Özel ve Tarhan oldu. İnce, tek aday olarak girdiği beşinci turda 105 oy aldı. İnce, Altay ve Hamzaçebi gibi son üç dönemdir CHP milletvekilliği yapıyor. Tarhan’ın tek kadın aday olarak girdiği seçimleri kaybetmesiyle, bir dönemin ardından CHP grup başkanvekillikleri yeniden erkeklerden oluştu.

  GÜNÜN KAZANANI MUMCU

  Grup başkanvekilliği kadar heyecanlı geçen bir diğer seçim ise TBMM Başkanvekilliği oldu. Mevcut TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Tunceli Milletvekili Kamer Genç’le birlikte girdiği yedinci turda seçimi kazandı. CHP’nin TBMM Başkanlık divanındaki katip üyeleri de 76 oy alan Rıza Yalçınkaya ile 71 oy alan Muharrem Işık oldu. Seçime tek aday olarak giren TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir de yine bu göreve seçildi.                 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı