"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP’de değişim ve dönüşüm fotoğrafı...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun pazar günü Levent’teki Mövenpick Oteli’nde açıkladığı ‘Demokrasi-Eşit Yurttaş, Özgür Toplum’ paketi, CHP’nin ‘değişim ve dönüşüm partisi’ olma yolunda en önemli açıklaması sayılabilir.

CHP’nin Prof. Sencer Ayata’nın öncülüğünde yürüttüğü yeni yapılanma çalışmaları gelecekteki Türk siyasal yaşamının çizgilerinin nereye kadar uzanacağının göstergesi olacak.
Prof. Ayata öncülüğünde o kadar çok çalışma yapılmış ki... ‘Doğu ve Güneydoğu Anadolu’, ‘Sivil Toplum’, ‘Aile Sigortası’, ‘Çocuklar’, ‘Gençler’, ‘Yeni Ekonomi Stratejisi’, ‘Yeni Tarım Düzeni’ ve ‘Demokrasi’...
Önümüzdeki günlerde bunlara iki kitapçık daha eklenecek...
Ve bunların üstünde ‘2011 Seçim Bildirgesi’...
Hepsi özgürlükçü devlet anlayışını sergiliyor; sosyal devlet yeniden tarif ediliyor. Tabii bunun temelinde esas olarak hukukun üstünlüğü var.
Kılıçdaroğlu, bütün bu açılımları “Türkiye’nin en kapsamlı sivilleşme projesi” olarak sunuyor.
Ancak, bunların tartışmasına liderlerin meydan atışmaları henüz imkân vermiyor.
Yeni kadrolar nedeniyle bu açılımın geç kaldığı da bir gerçek.
Kılıçdaroğlu, 62 sayfalık demokrasi paketini açıklarken, sağında Genel Başkan Yardımcısı Prof. Sencar Ayata, diğer yanında da Dr. Mehmet Karlı vardı.
Karlı, Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş, uluslararası hukuk okumuş; Harvard’da master yapmış; henüz 32 yaşında.. “Sencer Hocam olmasaydı, bu kapılar açılamazdı” diyor. 15’e yakın uzmanın çalışmaların ağırlığını ODTÜ’lüler çekiyormuş.
Mehmet Karlı, Hulusi’nin oğlu... Banksen Sendikası Başkanlığı’ndan sonra DİSK’in Örgütlenme Dairesi Başkanlığı’nı yürütmüş; Kemal Nebioğlu ve Rıdvan Budak dönemlerinde... İzleyenleri kendisine hayran bıraktı; yüksek sesle konuşması ve hukuk biline hâkimiyeti ile Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na üyelerin Meclis’te nitelikli çoğunlukla (3/2) seçilmesi öneriliyor. ‘Demokrasi Raporu’nda tam bir çağdaş ülke yönetimi için ciddi görüşler var; yurttaş egemenliği konusunda...
Hukuk öğrencilerinden yüksek yargı mensuplarına kadar herkesin bu çalışmadan esinlenebileceği söylenebilir.
Karlı ile daha sonra konuştuk... “Avukatlar baro sınavına girmeden görev yapmamalı. Yargı kararları ticarileştirilmemeli.. 24-26 yaşındaki yargı görevlilerin ‘pişmeden’ Doğu ve Güneydoğu’ya gönderilmemeli.. Adli kolluğun, önleyici kolluktan ayrılarak savcılığa bağlı olmalı... Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulları ayrılmalı; bu kurullara Bakan ve Müsteşar katılmamalı.. gibi başlıklar üzerinde ilginç şeyler söyledi.

AKP döneminde tutukluluk artışı % 92’ye yükseldi

DEMOKRASİ Raporu’nun ‘Kişi özgürlüğü’ bölümünde AKP iktidarında ‘tutukluluk cezası’ ile ilgili vahim rakamlar yer alıyor:
“Tutuklu sayılarındaki artışlar durumun vahametini çok açık göstermektedir. 2005 yılında 28.364 kişi adli suçlardan ötürü tutuklu iken bu sayı 2009’da 52.512 olmuştur. 2005’te 1.537 olan terör suçlarından tutuklu sayısı 2009 yılında 3.361 olmuştur. Artış yüzde yüzden daha fazladır. Benzer şekilde, 2005 yılında 1.111 kişi çıkar amaçlı suç örgütü kurmaya ilişkin suçlardan tutuklu iken bu rakam 2009’da 3.886 olmuştur. Artış yaklaşık yüzde 350’dir.
Dolayısıyla 2005 yılında 31.012 olan tutuklu sayısı 2009 yılında 59.759 olmuştur. Toplam tutuklu sayısı 2000-2005 arasında yüzde 25 artmış iken, 2005-2009 arasındaki artış yüzde 92 olmuştur.”
AİHM’nin, Türkiye’deki tutuklama kararlarının insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiğini tespit ettiği raporda yer alıyor.

Dışişleri ve THY’den Irak’ta mağdur olduk

MAKİNE yüksek mühendisi Özmen Aslan, Irak’tan yazıyor:
“Biz 5 kişi Irak Basra’da çalışan mühendisleriz. Sayımız 40’a çıkacaktır. Dışişleri Bakanlığı ve THY keyfi tasarruflarıyla bizleri mağdur etmektedir. Şimdiye kadar Ürdün Havayolları ile işimizi hallediyorduk. Ama Dışişleri Bakanlığı ve THY işi karıştırmışlardır.
1- Türk hükümeti Irak vatandaşlarına sadece İstanbul’dan vize veriyormuş. Buna misilleme olarak Irak hükümeti de haklı olarak ben de sadece Bağdat’tan vize veririm diyor. Basra ve diğer yerlerden vize alınıp giriş yapılamamaktadır. Hükümetin, vizeyi kaldırdık sözü doğru değildir. Vize kalkmamıştır. Ancak Türk vatandaşlarına eskiden her yerden şimdi ise sadece Bağdat Havaalanı’ndan üç saatlik bir çileden sonra vize istenirse verilmektedir.
Böyle vize hiç verilmesin. Nitekim 50 Türk yolcu Basra’dan geri çevrilmiştir. Dışişleri Bakanlığı konuyu incelemelidir.
2- THY’ye gelince; gün olmuyor ki THY yöneticileri kendilerini öven demeçler vermesinler. Önce ciddi sözüne güvenilen bir kuruluş olsunlar.
THY daha önceden 17 mayısta İstanbul-Basra-İstanbul seferlerine başlayacağını ilan etmiş, sonradan bundan vazgeçmiştir. Seferlerin 17 Mayıs’ta başlayacağı çok sayıda İngiliz’in ve diğer yabancıların çalıştığı Basra’daki BP çevrelerinde ilan edilmiştir. Hani İstanbul dünyanın transfer merkeziydi. Yabancılar kararı olumlu bulmuşlar, ona göre seyahat ve tatil planları yapmışlardır. Bize sorulan soruları yanıtlayamamaktayız. Çünkü onlar aldırmazlar. Zaten çoğu da İngilizce bilmezler.
Sorularımız; Dışişleri Bakanlığı’na ve THY’dedir. Üstelik aradığımızda tatminkâr bir cevap da verilmemektedir. (ozmenaslan1938@hotmail.com)

Biliyor musunuz

- ARALARINDA Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Gülsüm Cengiz, Sinan Alçın, Kenan Ateş ve Günseli Bayram gibi sanatçıların bulunduğu aydınlar, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun İstanbul 3. bölge bağımsız milletvekili adayı Abdullah Levent Tüzel’i, Bakırköy’deki bürosunu ziyaret ettiklerini...
- CHP Adana milletvekili adayı eski Orman Bakanı Arif Sezer’in, AKP’li aday Necati Çetinkaya’nın “Aytaç Durak’ın siyasi hayatı sona erdi. Tekrar belediye başkanlığına dönmesi söz konusu değildir” demesinin “hem yargıya, hem de İçişleri bürokratlarına bir gözdağı olduğunu” söylediğini...
- SEÇİM bölgesi Afyon’da çalışan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Veysel Eroğlu’nun, MHP’li Belediye Başkanı Hasan Kocatepe’yi ziyareti sırasında, Enes Çiğiltepe adlı bir vatandaşın “Sizden önce bir tane taşocağı yoktu, sizinle birlikte 6-7 taşocağına izin verildi, hayaldi gerçek oldu. Mahkeme aleyhimize karar verdi” demesi üzerine, bakanın taşocağı ile ilgili araştırmaların sürdüğünü söylediğini...
- AKP Antalya milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin, Hillside Su Hotel’deki haber ve fotoğraf yarışmasının ödül töreninde “Hiç kimsenin basılmamış bir kitap nedeniyle tutuklanmasını doğru bulamayız” dediğini...

X