Dünya Haberleri

DÜNYA

  CHP Birlikleri YSK’yı Köln’de protesto etti

  Hakan AYTAŞ / KÖLN, DHA
  01 Mayıs 2017 - 10:22Son Güncelleme : 01 Mayıs 2017 - 10:23

  Almanya’daki CHP Birlikleri üyeleri, referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılması ve YSK’nın referandumun iptali başvurularını reddetmesini protesto etti.

  ALMANYA’nın değişik eyaletlerinden gelen CHP’liler, Köln’deki Merkez Tren Garı önünde toplandı. Ellerinde CHP bayrakları ve ‘Hayır’ yazılı dövizler bulunan grup sık sık YSK aleyhine slogan attı. İlk konuşmacı CHP NRW Birliği Genel Sekreteri Cemalettin Özer, referandum sürecinde yaşananları Almanca anlattı.
  CHP Baden-Württemberg Birliği Başkan Yardımcısı Şirin Üstün ise Türkçe konuşmasında, referandum sürecinde ‘Evet’ tarafının devletin her türlü imkanından faydalandığını ve eşit bir kampanya yürütülemediğini ifade etti. Sözlerini, “Bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız” diyerek sürdüren Üstün, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.
  CHP NRW Birliği Başkanı İbrahim Vural, konuşmasında birlik ve bütünlük vurgusu yaptı. Vural, “Biz bir kez daha şunu gördük. Ülkemizi 15 yıldır bölüp, parçalamaya yeltenenlerin sevinçlerini 16 Nisan akşamı kursaklarında bıraktık. 16 Nisan akşamı ’Hayır’ cephesi onların beynine balyoz gibi inmiştir. Türkiye’nin bir bütün olduğunun, bölünmeyeceğinin bir kez daha altını çizmiştir Türkiye halkı” diye konuştu.

  CHP Birlikleri YSK’yı Köln’de protesto etti

  BİR GÜN HESAP VERECEKLER

  Son konuşmacı CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, YSK’nın hak gaspı ve Anayasa ihlali yaptığını ileri sürdü. Türkiye’de halkın tek adam rejimi istemediğini ifade eden Milletvekili Havutça, “Biz sandıklara sahip çıktık, biz milletin iradesine sahip çıktık CHP olarak. Ama YSK’nın hukuku gasp etmesinin önüne geçemedik ne yazık ki. Bu ülkede Anayasa’yı yapanlar şunu öngörmemişler, et kokarsa tuz var, tuz kokarsa ne var? YSK gibi ülkenin en üst mahkemesi, seçimlere karar veren, eğer bu insanlar yasaları çiğnerse ne yapar diye, ne yazık ki Anayasayı yapanlar düşünmemişler” ifadelerini kullandı. Hukuku çiğneyenlerin bir gün hesap vereceğini belirten Namık Havutça, “O sanık sandalyesinde Yüce Divan’a giderken alınlarından boncuk boncuk terleyecekler, bunu unutmayın. O korku onları uyutmayacak. Çünkü milletin iradesini çalanları ne tarih affeder, ne vicdan affeder” dedi.

  Etiketler: Almanya , CHP , YSK , Protesto
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı