"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

CHP binasından Ecevit'e alkış

Sedat ERGİN

Önceden tasarlanmamıştı. Olay kendiliğinden gelişti. Miting, Trabzon'un Taksim Meydanı'nı dolduran kalabalığın ‘‘Bu seçim olacak, başka yolu yok’’ şeklindeki tezahüratıyla sona ermiş ve ‘‘Kenya Fatihi Ecevit’’ pankartı da DSP liderinin ‘‘Apo'yu ben değil, devletimiz yakaladı’’ şeklindeki uyarısıyla indirilmişti.

‘‘Güvercin-4’’ isimli parti otobüsü meydanı çevreleyen yolu ağır ağır katederek, Maraş Caddesi'nin girişine geldiği sırada, mitinge katılan halkın çoğu yer değiştirerek, Ecevit'in karşısına çıktı.

* * *

Otobüs ‘‘Akgüvercin Geliyor’’ marşının eşliğinde Maraş Caddesi'nde ağır ağır ilerlemeye başladığı anda, topluluk da hep birlikte yürüyüşe geçti.

Belli ki, Bülent Ecevit'i bırakmak istemiyorlardı.

Ve hepsi, çiseleyen yağmurun altında Ecevit'in otobüsünün arkasında hızlı adımlarla yürümeye başladılar.

Olay meydan mitinginden, izinsiz bir toplu bir sokak yürüyüşüne dönüşmüştü.

Halkın her kesitinden ve her yaş grubundan insan vardı. Çoğu fakir görünüşlüydü. Yaşlı kadınlar, çocuklar, genç kızlar mavi fon üzerine beyaz güvercinli DSP bayraklarını sallayarak otobüsün arkasından ayrılmadılar.

Polis de böyle bir gösteri beklemiyordu. Tek çare olarak otobüsle halkın arasına kordon oluşturdular.

İniş çıkışlı Maraş Caddesi'ni cepheleyen apartmaların camlarından, balkonlarından başlarını uzatan Trabzonlular da bu coşkuya katıldılar.

* * *

En ilginç an, otobüs CHP Trabzon il merkezinin önünden geçerken yaşandı. Binanın ikinci katındaki balkona doluşun CHP'liler de hemen önlerinden geçen Bülent Ecevit'i içten bir şekilde alkışladılar.

Ecevit de onlara el salladı.

Yalnızca mitinge ve yürüyüşe katılanlar değil, Trabzon sokaklarında yürürken birden karşılarında Ecevit'i bulanların da tepkisi çok farklı olmadı.

Örneğin, bu yürüyüşten çok sonra otobüs kentten çıkıp Devlet Yolu Caddesi'nde yol alırken, uzaktan Ecevit'i görenlerin çoğu da aynısını yaptı.

Muhtemelen önemli bir bölümü başka partilerin yandaşlarıydı ve bu seçimde DSP'ye oy atmayacaklardı.

Ama Ecevit'e saygıda kusur etmiyorlardı.

Ve bunun içten geldiği aşikárdı.X