Ege Haberleri

  CHP Aydın yeni Kadın Kolları Başkanı Kavasgil

  Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)
  04.07.2012 - 11:04 | Son Güncelleme:

  CHP Aydın İl Kadın Kolları’nda tek liste ile yapılan seçimde Saadet Kavasgil yeni başkan oldu.

  Kongreye Aydın Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz ve partililer katıldı. İlk kez seçimle belirlenen kadın kolları başkanlığı için tek liste olarak gidilen seçimde Saadet Kavasgil başkan oldu. Eski başkan Ayşe Özdemir'in tekrar aday olmadığı kongrenin divan başkanlığını İl Başkanı Barkan Kalınomuz yaptı. Barkan Kalınomuz, yaptığı konuşmada, kadınların Türk toplumundaki yerinin küçümsenemeyeceğini belirtti. Kalınomuz, “Kadınlarımız bizim için çok değerlidir. Bu kongreden çıkan sonuç herkese bir ders niteliğinde olmalıdır. Kadınlarımız toplumun her kesiminde yer almalıdırlar. Ordu'nun Ünye İlçesi'ndeki AKP Ünye İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Süleyman Demirci'nin bir sosyal paylaşım sitesindeki profiline, 'Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır' yazdığını anımsatmak istiyorum. Kurtuluş Savaşı'nda cepheye mermi taşıyan, mühimmat taşıyan kadınlarımıza bu şekilde bir benzetmenin yapılması ne kadar aşağılayıcıdır. Buradan bir kez daha yazıklar olsun size ve sizin gibi zihniyetteki insanlara demek istiyorum. CHP bu zihniyete karşı varoluşunu şimdiye kadar sürdürdü ve sürdürmeye devam edecektir” dedi.


  ÇERÇİOĞLU: KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE BİN 400 ARTTI
  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye'de kadın cinayetlerinin 2009-2012 yılları arasında yüzde bin 400 artış gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin dünya genelinde kadına yönelik şiddet sıralamasında 9'uncu sırada yer aldığını kaydeden Çerçioğlu, “Bu veriler hepimizin tüylerini ürpertmektedir. Kadınlarımız toplumun her kesiminde, özellikle de yerel yönetimlerde yer almalıdırlar. Nüfusun yüzde 50'sinin kadın olduğu bir toplumda kadınlarımızın siyasette yer alması zaten kaçınılmaz olacaktır. Kızlarımızın, evlatlarımızın daha çağdaş, daha modern, geriye değil, ileriye giden bir toplumda yaşaması için kadınlar mutlaka siyasette yer almalıdır” diye konuştu.


  AYRIMCILIK HAD SAFHAYA ULAŞTI
  CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı adayı Saadet Kavasgil de, kadın- erkek eşitliğine değinerek, “Erkeklerin yüzyıllar öncesinde, erkek işi ve kadın işi şeklinde başlattıkları ayrımcılık geri kalmış ülkeler hariç pek çok ülkede yok denilecek kadar azalmıştır. Ama 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir' şeklinde tanımlanan ülkemizde ise özellikle AKP'nin 9 yıllık iktidar döneminde kadın erkek ayrımcılığı had safhaya yükselmiştir. Mevcut iktidar kadınlarımıza sadece yaşam hakkı tanımaktadır. Kadınlarımız Cumhuriyetle elde ettikleri kazanımlarını, maalesef ılımlı İslam rejimine geçmek isteyen bir iktidarın planlarıyla yitirmek üzeredir” dedi.
  Yapılan konuşmaların ardından 150 delegenin oylarıyla başkanlığa Kavasgil seçildi. Kavasgil başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Mevhibe Alacaoğlu, Adile Ercan, Emel Dora Ünlü, Ayşe Batmaz, Hanife Salkım, Zeynep Karaalioğlu, Sedef Yılmaz, Serpil Genç, Feray Gezer, Nihal Güzel.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı