ANKARA HABERLERİ

CHP, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru verdi

DHA
11 Mayıs 2017 - 14:13Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 14:14

CHP, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru verdi

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı sonuçlarını 'partizanlık' yaparak etkilediği iddiasıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Meclis Başkanlığına gensoru önergesi verdi.

"DANIŞTAY BAŞKANININ DERHAL İSTİFA ETMESİ GEREKİR"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Danıştay'ın kuruluş yıl dönümünde Danıştay başkanının yaptığı konuşmayı eleştirdi. Levent Gök Danıştay Başkanını istifaya çağırarak şunları söyledi: "Bir Danıştay Başkanının saray adına karar verme mertebesine ulaşmasını büyük üzüntüyle izledik. Danıştay Başkanı bir kere cumhurbaşkanı karşısında cübbesini iliklemeye çalışırken beyhude bir çabanın içindeydi. Yargıçların cübbeleri hiçbir zaman düğmeli olmaz, iliklenmez. Herkes onlara saygı gösterir. Bu Türkiye'de yargının ne denli taraflı ve bağımlı hale geldiğini ortaya koymuştur. Geleceğe dair kariyer planlaması içindedir anlaşılan o ki. Bu Danıştay Başkanı ya okuduğunu bilmemek ya da anlamamaktadır. İnsanın bulunduğu makamın saygınlığını koruyacak kadar cesareti yok mudur? Danıştay başkanı dün suç işlemiştir. Danıştay başkanı dün ki açıklamada 'KHK ve OHAL ile kişilerin hak ve özgürlüklerine amaç dışı bir sınırlama getirilmemiştir' diyerek hüküm vermiştir. Danıştay Başkanı bütün Danıştay üyelerinin şaibe altında kalacak söz söylemiştir. Tüm üyeler bu sözün hesabını Danıştay Başkanına sormalıdır. Böyle bir başkanın olduğu yerde Danıştay üyelerinin söyleyeceği tek söz yok mudur? Dehşet verici bir durumdur. İhsas-ı rey de bulunmak suretiyle Danıştay başkanı yani kendi görüşünü başkan sıfatıyla üyelere empoze etmek suretiyle suç işlemiştir. Derhal istifa etmesi gerekir. Bu yükü Danıştay, Türk yargısı, Türkiye taşıyamaz."

"YARGI SİSTEMİNİ PARTİZANLIK YAPARAK ETKİLEYEN ADALET BAKANI HAKKINDA GENSORU VERDİK"

Levent Gök, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını kazanan isimlerin AK Parti ile ilişkili olduğunu savunarak şöyle konuştu: "Hükümetten bir açıklama bekliyoruz. Bunun doğru olmadığını söylesinler. Mutlu oluruz. Böyle bir açıklama bekliyoruz hükümette. İL ve ilçe başkanlıklarından gelen bilgi notlarıyla hakimliğe atanan bu kişilerin Türk yargısını ne hale getirileceğini hepimiz biliyoruz. Bunlarda daha nice Danıştay Başkanı gibi hakimler çıkacak. Kimse mahkemelere gitmeyecek AK Partinin yöneticilerine ulaşarak davalarının çözümünü isteyecek. Politik kimliği bilinen bu isimleri nasıl siz göz göre göre hakim yaparsınız? Hükümetten bunun doğru olmadığına dair açıklamalar bekliyoruz. Vicdanımız rahatsız. Türk yargı sistemini partizanlık yaparak etkileyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru verdik. Türk yargısını bu hale getirenlerle Meclis'te gensoru vermek suretiyle bu hesaplaşmayı yapacağız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden CHP, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru verdi haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı