"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP 620 bin üyesinden 3’er lira aidat istiyor

“SAYIN üyemiz aylık 3 TL olan aidatınız ödemek için kabul yazıp 6247’e SMS yollayınız.”

Genel Merkez’in CHP’li üyeleri gönderdiği mesaj bu... Ama hemen tepkiler başladı. Aidatlar il ve ilçe örgütlerine katılabilir; yıllık 15 liralık aidat 36 TL’ye nasıl çıkar.
İlk başta garip görünüyor. Ama CHP’nin aidatı yeni bir yolla toplaması da şaşırtıcı... Biz de anlamadık, SMS yolu ile para toplanabilir mi?
Mali İşlerden Sorumlu Genel Bakan Yardımcısı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Hurşit Güneş’e “Siyasi Partiler Yasası’na aykırı mıdır? Bu yöntemi başka partiler yapıyor mu?” diye sorduk. Herkes seçimde kullanmaya başlıyormuş.
Güneş diyor ki:
? Bütün üyelerimize aidat olarak 3 lira ödenmesini öneriyoruz. İsterse 1 lira da ödeyebilir, 100 lira da... 3 lira bir sigara parası bile değil. Altyapısını hazırladık ve Turkcell’le anlaşma yaptık, bugün (dün) devreye girdi. Belli bir komisyon karşılığında... Bir yıl süre ile aidatlar, 1) Turkcell üzerinden, 2) Kredi kartından ve 3) banka hesabından gönderilebilecek. SMS’nin şifresi 6247... Yani 6, altı ok, 2, 4 ve 7 No’lar da CHP’nin telefon tuşlarındaki yerleri..
- CHP’nin kaç üyesi var...
- 620 bin... Bütün üyelerimizin sadakatle bu parayı ödeyeceğine eminim.
- Hukuki sıkıntı çıkmaz mı?
- Biz bunu parti olarak beceremiyorduk. Sayın Kılıçdaroğlu’na bana zaman verin ben yapacağım dedim, yaptım. Topladığım bu parayı il ve ilçe örgütlerine dağıtacağım.
- Başka partiler yapıyor mu?
- Evet.. Bir usulsüzlük olmasın diye bu yöntemi en son uygulamaya sokan parti oluyoruz. MHP; başlamış, ikinci SP olmuş, AKP de başlıyor.
Hukuki sorun olur mu diye çok hukukçulara danıştık. Turkcell her siyasi partiden aldığı kadar bir pay alacak.
Güneş’e göre, bütün bankalarla anlaşma yapılmış... Türkcell’den başka Avea ile de görüşülüyormuş... (Vodafone’un altyapısı müsait değilmiş.)
Ayrıca, SMS ile olmazsa il ve ilçe örgütlere gönderilen formlarla da ücretsiz olarak banka havalesi yapılabiliyormuş..

Antalya’da tek seçici Baykal

VATAN Gazetesi’nden Aydın Ayaydın, Van toplantısı sonrasında Kılıçdaroğlu ile görüşmüş. Kılıçdaroğlu, “Antalya’da birinci sırada Deniz Baykal’ın olacağını, milletvekilliği listesine de Baykal’ın arzu ettiği ismi yazacağını” söylemiş. Bunun üzerine, Antalya’da tüm adayların gözü Baykal’a çevrilmiş. Genel merkezden umudu yitirenler Baykal’ın Antalya’ya geleceği günü bekliyormuş. günhaber. com.tr’de okuyucusuna “Baykal listesine kimi alsın?” diye sorunca sanal alemle barışık olan CHP’li aday adayları kendi isimlerini ön plana çıkartmayı başarmış. Tek seçici Baykal’dan Antalyalı’nın
beklentisi şu; partiliden ziyade, mesleği ile isminden söz ettirenleri ve kadınları aday göstermesi...

Libya’nın öteki yüzü

LİBYA’dan üç gün önce dönen bir firmanın mühendisinden, Libya’daki işlerin öteki yüzünü dinliyoruz:
“TRT, önceki akşamki yayınlarında, Libya’da tek kanal olarak kendilerinin olduğunu duyuruyordu. Ama Bingazi’den yayın yapma şansını yakalayan CNN INTERNATIONAL’dan haberi yoktu galiba. CNN bir şekilde Bingazi’den çoşkulu 100 binlerce kalabalığı dünyaya gösterirken, bir yandan da Libya halkının gönlünü kazanıyordu. Bizim TRT’miz de, İDO feribotları ile gelen Türkleri ve Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarını yayınlıyordu.
- Türkiye’nin, bir iç deniz olan Marmara Denizi için yapılmış feribotlarla açık denizde kurtarma girişimine bulunması büyük cesaret işidir. Hava bakımından olumsuzlukla karşılaşılmaması çok önemli bir şans saymak gerekir. Bunun ötesindeki bir faciayı düşünmek bile istemeyiz. Hava kötüleşince İDO’nun gemileri ile yapılan tahliyenin durdurulması, Genelkurmay’ın gemilerinin devreye sokulması doğru olmuştur. Siz hiç Karadeniz’de Sinop’un doğusunda Ordu, Giresun ve Trabzon’a seferlerin durduğunu duydunuz mu?
Karadeniz’in havasına karşın bu gemiler güçlü bir şekilde sefer yaparlardı.
Türkiye Denizcilik İşletmesi’nin güçlü gemileri özelleştirmeye kurban edildi. Elimizde bir güçlü gemi bile yok. Bunlara sebep olanların kulakları çınlasın demek lazım.
- Tahliye veya kaçma yoluyla Türkiye’ye dönen işçilerin büyük kısmı işlerini kaybettiklerinden üzgün gözükmektedir. Haklıdırlar. Bugün Libya’da kimler iş yapmaktadırlar; hangi yandaşlar oraya gitmişlerdir? Ciddi şekilde sorgulanmalıdır. Kepçeyi, kamyonu kapan, adı sanı duyulmamış müteahhitler, çoluk-çocuk Libya’ya adeta ‘göç’ eder gibi gitmişlerdir. Orada ‘dinci’ koloniler oluşturulduğunu da duyuyoruz. Çölün ortasına kadın-erkek gider mi?
Büyük inşaat firmalarında böyle bir şey göremezsiniz. Onlar asker gibi giderler, işlerini yaparlar dönerler. TİKA ve TUSKON’un büyük miktarda fonları vardır. Bunların hep sorgulanması gerekiyor; işleri kimler alır, kimlere verirler. İş yapma becerileri kimlerdir?”

GÜNÜN SÖZÜ

“(Yargıdaki düzenlemelerle ilgili) İyi atılmış bir adım ama yetersiz diyorum. Siyasi düşünceli atamalar var mı, bilmiyorum. Ama hiçbir hâkim ve savcımızı da iktidara yandaş olmakla suçlamak istemem.”
(Eski Adalet Bakanı Prof. Hikmet Sami Türk)

Biliyor musunuz

- ÜSKÜDAR’da RP/SP döneminde iki dönem belediye başkanlığı yapan Elektrik Müh. Yılmaz Bayat’ın, iki yıldır çalıştığı Libya’dan uçakla Türkiye’ye döndüğünü...
- CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan’ın, Bakan Recep Akdağ’a, “Libya’dan gelen vatandaşların Marmaris’e gelişi sırasında, CHP’li belediye başkan vekili ve görevlileri korumalarınız tarafından limana, kamuoyunda yetersiz gösterilmesi çabası nedeniyle mi alınmamıştır” diye sorduğunu...
- BEYLİKDÜZÜ’nde seçim çalışmalarını bugün başlatacak olan CHP İl Başkanı Nebil İlseven’e örgütten, İlçe Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, bazı AKP’lilerle arazi ortaklıklarının bulunduğundan ve usulsüz imar uygulamalarında adının geçmesinden rahatsızlıklarını iletileceğini...

X