Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP 60 vekille Sivas'a gidiyor

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 2015 - 18:43Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 18:45

  CHP Genel Başkan Yrd. Veli AĞBABA, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümü anma programlarına, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve 60 Milletvekili ile katılacaklarını açıkladı.

  CHP Genel Başkan Yrd. Veli AĞBABA, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümü için yaptığı yazılı basın açıklamasında: “Kerbela'dan bu yana ezilen, sömürülen, ötekileştirilen, katledilen Aleviler'in Sivas'ta direnişin simgesi Pir Sultan Abdal adına düzenledikleri şenlikleri 35 aydının din adına yakılarak katledilmesiyle acıya boğuldu.” ifadelerini kullandı. Ağbaba, 2 Temmuz tarihinin Ulusal Yas ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

  AĞBABA: SİVAS KATLİAMI AKP İLE DEVAM ETTİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, basın açıklamasında “Dünyanın neresinde olursa olsun failleri anında bulunacak ve cezalandırılacak olan bu çapta bir katliamdan sonra sorumlular adeta ödüllendirildi. Çok azı hakim karşısına çıkarılabilen sanıkların avukatları ödüllendirilerek milletvekili yapıldı, AKP iktidarları döneminde bakanlık koltuklarına oturtuldu. Bazı sanıklar ise kaçak denilip geçiştirilerek hakim karşısına çıkartılmadı ve ne var ki zamanaşımı bahanesiyle hesap vermekten kurtuldu. Zamanaşımı kararından kısa bir süre sonra ise yıllardır sözde aranan bu kişi/kişilerin karakola yüz metre mesafede oturduğu belirlendi. Yani AKP, katliamcıları korudu, kolladı, hesap vermekten kurtardı. Biz CHP olarak, Meclis’e konunun aydınlatılması ve yaraların sarılması için birçok kanun teklifi, önerge verdik; birçok rapor hazırladık. Her biri AKPlilerin oylarıyla reddedildi.” dedi.

  AĞBABA: KATLİAM AYDINLATILMADAN YÜREKLER SOĞUMAYACAK

  Ağbaba, “Yargıda bir kısmı mahkumiyet, bir kısmı ise zamanaşımı ile sona erse de Sivas yangını hepimizin, bütün Türkiye'nin ortak acısı olarak hala yüreğimizde devam etmektedir. O günden beri kaybettiğimiz canlarla birlikte insanlığa olan "Hasret"imiz sürüyor. Başta derin devlet şüphesi olmak üzere katliamdaki her türlü soru işareti aydınlatılmadan, toplumsal yaşamda bu ayrımcı ve gerici zihniyetle hesaplaşılmadan da ne hoşgörü ve barışa olan hasretimiz bitecek ne de kor olan yürekler soğuyacak.” dedi.

  AĞBABA: 60 MİLLETVEKİLİMİZLE KATLEDİLEN CANLARIMIZI ANMAK İÇİN MADIMAK’TA OLACAĞIZ.

  2 Temmuz’un Ulusal Yas ilan edilmesi gerektiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba “Katledilen aydınlar için ulusal yas ilan edilmelidir. 2 Temmuz Türkiye tarihi için bir utanç ve ibret günü olarak görülmelidir. Bu eylemin tarafı, sadece orada yaşamını yitirenler değil, tüm Alevi halkıdır. Aradan geçen 22 yılda maalesef bu zihniyet AKP’yle de birlikte daha da palazlanmıştır. Olayın sorumlularını milletvekili yapanlar, katliama karışmış sanığı korumaya alanlar, Alevi evlerine işaret koyanlar, “Cemevleri cümbüş evleridir” diyenler, IŞİD zihniyetine karşı tek bir söz söyleyemeyenler bu eylemin ve bu zihniyetin devamcısıdır. Biz CHP olarak, kin tutmak, öç almak için değil, yaşananlardan ders çıkarmak ve toplumsal hafızamızı canlı tutmak için her yıl olduğu gibi bu yıl da 60 milletvekilimizle Madımak’ta olacağız.” dedi.

  Etiketler: sivas , madımak , veli ağababa
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı