Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP: 1 Mayıs yine işçi bayramı olsun

  Hürriyet Haber
  01 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2000 - 00:01

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen, 1 Mayıs'ın işçi Bayramı olarak kabul edilmesini istedi. Öymen, 1 Mayıs nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘‘1 Mayıs'ın gelecek yıldan itibaren İşçi Bayramı olarak kutlanması dileğimizdir’’ dedi.

  Bunun için biran önce yasa çıkarılması gerektiğini söyleyen Öymen, işçi ve çalışma alanındaki mevcut mevzuatın da biran önce ILO sözleşmeleriyle uyumlu hale getirilmesini istedi. Çalışanların yaşam düzeyini yükseltmek ve çalışmayı desteklemenin hükümetin anayasal görevi olduğunu söyleyen Öymen, açıklamasında şunları söyledi:

  ‘‘Ne yazık ki, 1 Mayıs'ı kutlarken hükümetin bu Anayasa buyruklarına gerekli ilgiyi göstermediği gözlenmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi için aylar heba edilirken, işçilerimizin, çalışanlarımızın, milyonların sorunları görmezden gelinmektedir. Enflasyonu yenmiş, demokrasiyi tam sağlamış, işsizliği gidermiş, sosyal adaleti gerçekleştirmiş ve her alanda çağdaş bir ülke görünümünü sağlamış bir Türkiye özlemi içinde, halkımızın 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutluyorum.’’

  Altun sığınacak yer arıyor

  PKK'nın Avrupa sorumlusu yapmayı düşündüğü ‘‘Başkanlık Konseyi’’ üyelerinden Rıza Altun'un Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu yapmak için girişimlerde bulunduğu belirlendi. İstihbarat birimleri, Hollanda, Almanya ve İtalya'nın geçen ay sığınma başvurusunu reddettiği terörist Rıza Altun'un, sahte pasaportla bu kez Lübnan veya Suriye üzerinden Fransa, Norveç, Avusturya, İngiltere’ye giderek başvuruda bulunmak istediğini tespit etti. Ankara, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla tüm Avrupa ülkelerini uyardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı