Dünya Haberleri

  Chopin, Mallorca’daki piyanoyu hiç çalmamış

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Frederic Chopin’in, 1838 yılında İspanya’nın Mallorca Adası’nda tatil yaptığı 2’nci kattaki daire mahkemelik oldu.

  İddialara göre Chopin o dairede kalmadı, piyanoyu da çalmadı. Mahkeme de turistlerin akınına uğradığı dairenin boşaltılmasını istedi.

  DÜNYANIN en ünlü müzisyenlerinden Polonyalı piyanist ve besteci Frederic Chopin’in, Mallorca Adası’nda 1838 Aralık ayında iki buçuk ay tatil yaptığı dairenin bulunduğu binanın 4’ncü katının sahibi, açtığı davada, “Chopin, 2’nci katta değil, benim dairemde kaldı. Ayrıca evde gösterilen piyano da sahte” diye şikayetçi oldu.
  Resimleri gösterdi
  Adı açıklanmayan 4’üncü kat sahibi, iddiasına kanıt olarak da, Chopin’le birlikte tatil yapan Fransız yazar George Sand’in çocuklarının çizdiği kara kalem sokak resimlerini gösterdi. Pencereden bakılarak çizilen resimlerdeki açıların 4’üncü kat bakış açısı olduğunu belirten davacı, para karşılığı ziyarete açılan 2’nci katın boşaltılmasını istedi.
  Kira sözleşmesi
  Davacı ayrıca o dönemde hazırlanmış kira sözleşmelerini de delilleri arasına ekledi. Palma Ticaret Mahkemesi, 2’nci katın boşaltılmasını kararlaştırdı. Mahkeme ayrıca Chopin’in 4’üncü katta kaldığına hükmetti ve 2’nci katta turistlere gösterilen piyanoyu da 1950’li yıllara ait olması nedeniyle Chopin’in kullanamayacağını belirterek sahte ilan etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı