Dünya Haberleri

  Chirac'tan aşırı sağa karşı uyarı

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yerel seçimlerin 2'inci turunda aşırı milliyetçi Ulusal Cephe'nin anahtar rol oynamasının ardından seçim sistemini değiştirmeye karar verdiğini açıkladı. Chirac, ırkçı partiyle işbirliğine giderek belediye başkanı seçilen merkez sağdaki adayları da sert bir şekilde ikaz etti.

  Jean-Marie Le Pen'in başkanı olduğu ırkçı Ulusal Cephe'nin geçtiğimiz günlerde yapılan yerel seçimlerde anahtar konumuna yükselmesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ‘Seçim sistemini değiştirmenin zamanı geldi’ diyerek sert çıktı. Bölge Meclisi Başkanlığı seçimi ve İl Genel Meclisi 2'inci tur seçiminde Le Pen'le işbirliği yapan merkez sağdaki adaylara da çatan Chirac, Komünist ve Sosyalistler dahil tüm partilerden destek aldı.

  Jacques Chirac, önceki akşam tüm radyo ve televizyon kanallarından canlı olarak yayınlanan halka sesleniş konuşmasında seçim sisteminin siyasi yaşamı tıkadığını söyledi. Bölge Meclisi seçiminde geçerli olan nisbi temsil sisteminin arzulanmayan sonuçları beraberinde getirdiğini belirten Chirac, bu nedenle politik yaşamı modernize etmek için geniş bir çalışma başlatacağını açıkladı.

  Chirac, merkez sağdaki adayların Le Pen'le işbirliği yapmasını eleştiren iktidardaki sol partilere de yanıt vererek, ‘Yangına körükle gitmemek ve nisbi temsil seçim sisteminin sol hükümetler döneminde getirildiğini unutmamak gerekir’ diye konuştu. Ancak Chirac, ırkçı partiyle işbirliğine giden merkez sağdaki adaylara da feci şekilde çattı.

  Seçmenlerin oy verirken Fransa'nın imajına ve değerlerine zarar vermekten kaçınmaları gerektiğini vurgulayan Chirac, Ulusal Cephe'nin oylarıyla seçildikleri halde başkanlıktan istifa etmeyen merkez sağ adaylara seslenerek ‘Rakibinizi yenmek için tehlikeli politik oyunlara girmek son derece zararlı ve hiç akıllıca bir iş değildir’ uyarısında bulundu.

  Chirac'ın sert çıkışı üzerine ırkçı oylarla Burgundy belediye meclisi başkanı seçilen Jean-Pierre Soisson, istifa etmeye hazır olduğunu açıkladı.

  Chirac konuşmasını bitirdikten sonra tüm kesimlerden yağmur gibi olumlu tepkiler gelmeye başladı. Chirac'ı destekleyen merkez sağdaki Cumhuriyet için Birlik Partisi'nden yapılan açıklamda seçim sisteminin değiştirmenin ülke yararına olacağı vurgulandı. Sosyalist Parti Genel Sekreteri François Hollande ise yaptığı açıklamada Chirac'ın Ulusal Cephe'nin ırkçı ve yabancı düşmanı olduğunu televizyon ve radyolardan açıkça söylemesini takdirle karşıladıklarını ulusa sesleniş mesajında da çok faydalı ikazlarda ve önerilerde bulunduğunu belirtti.

  Hollande Cumhurbaşkanı'nın seçim sistemini değiştirmeye yönelik girişimlerini destekleyeceğini de açıklarken, Komünist Partisi Genel Sekreteri Robert Hue de ‘Cumhurbaşkanı’nı yaptığı bu saygın konuşması ile seçim hilelerini açıkça kınamasından dolayı tebrik ediyorum' dedi.

  Basın ise Chirac'ın uyarısı için Chirac, Le Pen’in partisini demir parmaklıklar arkasına attı ve Ulusal Cephe'nin önüne Cumhuriyet duvarı çekildi' yorumunu yaptı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı