Gündem Haberleri

  Chirac, uçak gemisini geri çağırdı

  Hürriyet Haber
  16.02.2006 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, çevre örgütlerinden gelen baskılar üzerine, hurdaya ayrılan uçak gemisi “Clemencau”nun, ülkeye geri getirilmesine karar verdi.

  Amyant içerdiği için “nerede ve nasıl söküleceği” ciddi sorun olan uçak gemisinin, Brest limanına geri getirilmesi için Chirac'ın talimat verdiği bildirildi. Bu arada Brest'in Sosyalist Parti üyesi Belediye Başkanı François Cuillande, geminin kentteki limana geri getirilmesine karşı olduğunu açıkladı.

  Cuillande, “dev uçak gemisini amyanttan arındırmak için gerekli teknik donanımın, kendi limanlarında bulunmadığını” söyledi. Danıştay, dün aldığı kararda, geminin Hindistan'da sökülmesini askıya almıştı.
  Gerekçeli kararda, Paris İdari Mahkemesi tarafından ayrıca başlatılan soruşturma sonucunun beklenmesi görüşü benimsenmişti.

  Çevre örgütü Greenpeace ve amyantla mücadele örgütü, geminin amyant içerdiği gerekçesiyle Hindistan'da sökülmesine karşı çıkılması için daha önce Danıştay'a başvurmuştu. İki dernek yaptıkları başvuruda, “Fransa'nın zararlı atıkların ihracını yasaklayan uluslararası sözleşmeye aykırı hareket ettiğini” bildirmişti.

  Hindistan mahkemesi de kısa süre önce verdiği kararda, geminin kendi topraklarında sökülmesine karşı çıkmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı