Chhibber: Wolfensohn'la yabancı sermaye akacak

Hürriyet Haber
25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘James Wolfensohn, Türkiye'i son on yılda ziyaret eden ilk Dünya Bankası Başkanı oluyor. Bu ziyaret, Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisini artıracak’’ dedi.

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘James D. Wolfensohn, son 10 yıldan bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk Dünya Bankası Başkanı oluyor. Bu, uluslararası toplumun Türkiye'ye verdiği önemi gösteriyor’’ dedi.

Türkiye'nin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde büyük bir reform haraketi başlattığını ve bu hareketin uluslararası kuruluşlarca desteklendiğini hatırlatan Chhibber, şöyle devam etti:

‘‘Türkiye, yeniden Dünya Bankası'nın gündemine oturmuştur ve Turgut Özal'ın Başbakanlık döneminden bu yana Banka, Türkiye'ye en büyük ekonomik yardımı yapmaya karar vermiştir. Türkiye, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlar tarafından en çok konuşulan ülkedir. Çünkü çok önemli ve dönüşümü amaçlayan bir yapısal program uygulamaktadır. Örneğin, Ben Ekonomik Reform Kredisi'nin (ERL) onaylandığı Dünya Bankası Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. Bu toplantıda, Türkiye'nin ekonomik programı büyük övgü almıştır. Ayrıca, Türkiye ekonomisi hakkında bana bir çok soru soruldu.’’

Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun, yapısal reformların, ara verilmeden devam ettirilmesini istediğine işaret eden Chhibber, şöyle devam etti:

‘‘ERL ile ilgili reformlarda büyük ilerleme olduğunu, fakat mali sektör reformlarının niye geciktiğini soruyorlar. Kurul, Türkiye'nin, kamu bankalarının özelleştirilmesine imkan verecek olan yasal düzenlemenin çıkartılmasının, Türkiye'nin bu konuda ciddi olduğunu gösteren bir işaret olacağı görüşündedir.’’

Kamu bankalarının özelleştirilmesine imkan verecek yasal düzenlemenin Haziran ayında çıkartılacağını ümit ettiğini belirten Chhiber, Ziraat Bankası dışında, Emlak Bankası, Vakıfbank ve Halkbank için tam bir özelleştirme, Ziraat Bankası'nın ise özerk bir yapıya kavuşturularak, ticari kurallara göre yönetilmesinin yeterli olacağını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı