Chhibber: Türkiye, yapısal reformlarda yavaş kalıyor

Hürriyet Haber
08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, para, maliye ve döviz politikaları ile özelleştirmenin doğru yolda gittiğini, ama kamu bankalarının özelleştirilmesi ve tarımda yeniden yapılanma gibi yapısal reformların yavaş gitmesi nedeniyle kaygılı olduklarını söyledi.

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, para, maliye ve döviz politikaları ile özelleştirmenin doğru yolda gittiğini, ama yapısal reformların yavaş gitmesi nedeniyle kaygılı olduklarını söyledi.

Ajay Chhibber, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Ekonomi programını bir bütün olarak düşünmek gerekir, parasal, mali ve döviz politikalarıyla ilgili yönü iyi giderken, yapısal reformların yavaşlaması, programın başarısını önler. Türkiye'ye toplam 5 milyar doların üzerinde bir mali kaynak sağlamayı düşünüyoruz. Bunun 3 milyar doları Yapısal Uyum Kredisi, 2 milyar 250 milyon dolarlık kısmı da, proje kredisi şeklinde olacak. Proje kredisi içinde, tarım reformu, sosyal güvenlik reformu. kamu bankalarının yeniden yapılandırılması ve temel eğitim gibi projeler yer alacak.’’

KAMU BANKALARI

Kamu bankalarının özelleştirilmesi sürecinin de yavaş gittiğini vurgulayan Chhibber, bu konuda da şunları söyledi:

‘‘Biz, Vakıfbank, Emlakbank ve Halkbank'ın, üç yıllık bir süreç içinde tümüyle özelleştirilmesini istedik. Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi zor, o nedenle Ziraat Bankası, özerkleştirilerek, ticari esaslara göre yeniden yapılandırılabilir. Halkbank'ın, sadece yüzde 20'sinin özelleştirilmesi sorunu çözmez, eğer bu bankanın etkin bir şekilde çalışması isteniyorsa tümüyle özelleştirilmelidir. Biz, Hükümet'ten, kamu bankalarının 3 yıllık bir süreç içinde özelleştirilmesinde ciddi olduğunu gösteren bir işaret görmek istiyoruz.’’

Ajay Chhibber, kamu bankalarının yeniden yapılandırılmasının gecikmesi nedeniyle, Türkiye'ye verilecek olan Mali Sektör Uyum Kredisi'nin de geciktiğini vurguladı.

Ajay Chhibber, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fon'undaki 8 banka konusunda ise bu bankaların, rehabilite edilerek, uygun bir yöntemle kısa sürede satılmasının uygun olacağını kaydetti.

Bu bankaların Fon'da kalmasının maliyetleri daha da arttıracağına işaret eden Chhibber, Fon'daki bankalar için, Dünya Bankası olarak teknik danışmanlık desteği de verdiklerini belirtti.

REFORM KREDİSİ

Ajay Chhibber, Ekonomik Reform Kredisi ERL'nin serbest bırakılabilmesi için ana kriter olan Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri'nin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa tasarısının gelecek hafta içinde yasalaşmasını ümit ettiğini söyledi. Ajay Chhibber, bu yasanın Meclis'ten geçmesi durumunda, bir sonraki hafta da Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nda, ERL'nin göüşülmeye başlanabileceğini belirtti.

Dünya Bankası ne istiyor?

Kamu bankalarının özelleştirilmesini hızlandırın.

Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi zor. Özerkleştirin.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fon'undaki 8 bankayı kısa

sürede, uygun bir yöntemle satın.

Halkbank'ın, sadece yüzde 20'sinin özelleştirilmesi

sorunu çözmez, tümüyle özelleştirin.

Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri’ni yeniden

yapılandıracak yasayı çıkartın.

Enflasyonda hedefe çok yaklaşırsınız

AJAY Chhibber, Nisan ayı enflasyonunu değerlendirirken, bu rakamın düşük çıkmasının, parasal ve mali politikaların uygulamasının bir başarısı olduğunu kaydetti. Chhibber, ‘‘Enflasyon doğru yolda seyrediyor, yıl sonunda belki enflasyon hedefi yakalanamayabilir ama hedeften de çok uzak bir rakam çıkacağını tahmin etmiyoruz’’ diye konuştu.

Bu arada, yetkililerin planlarının devamlı değişmesi nedeniyle, Dünya Bankası kredisiyle deprem bölgelerinde yapılan kalıcı konutlarınAralık ayına kadar yetiştilmesinin zor göründüğünü vurgulayan Chhibber, kalıcı konutların yetişmemesi durumunda, depremzedelerin, bir kış mevsimini daha geçici konutlarda geçirmek zorunda kalabileceklerine işaret etti.

IMF, Dünya Bankası ofisini kullanacak

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, IMF'nin, Dünya Bankası'nın Ankara'daki ofisinde uzman bulundurma fikrini kabul ettiklerini söyledi.

Ajay Chhibber, IMF'den bir ya da iki uzmanın, ekonomik programın uygulanma süreci içinde Ankara'daki ofiste kalarak, ekonomik gelişmeleri yakından izleyeceklerini ve Washington'daki IMF merkezine bilgi vereceklerini söyledi.

Chhibber, kardeş kuruluş olarak IMF uzmanlarına yer vermelerinin gayet doğal olduğunu belirterek, Türkiye'de uygulanan ekonomik politikalar konusunda IMF ile birlikte çalışma imkanı da bulacaklarını kaydetti.

Ajay Chhibber, IMF uzmanlarının, ekonomik gelişmeleri yakından takip etmelerinin yanı sıra teknik konularda, ekonomi yetkililerine yardımdada bulacaklarını vurguladı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Chhibber, Ankara'da çalışmaya başlayacak IMF uzmanlarının ne zaman geleceği konusundaki açıklamayı ise IMF'nin yapacağını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı