Chhibber Atatürk farkını anlattı

Hürriyet Haber
20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Atatürk’’ farkını ilginç bir anekdotla anlattı. TÜSİAD'ın düzenlediği ‘‘Avrupa Birliği Yolunda Türkiye'de İyi Yönetişim’’ konulu konferansta konuşan Chhibber, Türkiye'de liderlik konusundaki en güzel örneğin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu vurguladı. Chhibber, ‘‘Yönetim kavramı Türkiye'ye yabancı değil. Daha önceki idarelerin kötü yönetimi ile bu Cumhuriyetin kurulması kaçınılmaz oldu’’ dedi.

Ajay Chhibber, Atatürk'ün İş Bankası'nın kuruluşunda, Kurtuluş Savaşı'na destek amacıyla Hindistan'da toplanan parayı kullanmasının liderliğin iyi ve mükemmel bir örneğini oluşturduğunu da vurguladı.

Chhibber, ‘‘Bugün dünyada liderlerin pek çoğuna bu tür bir para verilmiş olsaydı, bunların yarısı parayı İsviçre'ye gönderirdi. Atatürk bununla banka kurmaya karar verdi. Hiçbir şekilde hesap verme durumunda da değildi. Banka, bu parayla kuruldu. Bugün, bu kararın sonuçlarını da görüyoruz’’ dedi.

Ajay Chhibber ayrıca, yönetişim konusunda 1871'de Sultan Abdülaziz'in Veziri Ali Paşa'nın devlet yönetiminde nitelikli insanların yer almasına yönelik önerilerini de örnek olarak gösterdi.

Şu anda Türkiye'nin mevcut siyasi liderlerle yeni bir fırsat yakaladığına inandığını belirten Chibber, ‘‘Şu anda ki hükümet temiz bir hükümet. Başbakan da kişisel olarak önemli. Türkiye'de başlayacak temizlik akımının temsilciliğini yapacak bir kişi. Tüm değişiklikler için liderlik gerekli. Bazı insanların Türkiye'de kaybedeceği çok şey var. Bu nedenle reformlara karşı çıkanların sayısı da fazla. Kurum ve kuruluşların temsilcileri, reformları güçlü bir şekilde desteklemelidir’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı