Dünya Haberleri

  Cher ami Bülent

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Kıbrıs ve Ege dayatmalarını kabul etmeyeceğini belirtmesiyle girilen tehlikeli dönemeç Paris ve Londra'dan gelen tatlı dilli mektuplarla aşıldı. Chirac ‘Cher ami Bülent’ (değerli arkadaşım) diye hitap ederek, Blair de ‘Dear (aziz) Bülent’ sözcükleriyle samimi birer mektup gönderdiler.

  Katılım Ortaklığı Belgesi'nde son dönemece girilirken, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Bülent Ecevit'e, el yazılarıyla yazdıkları ve Türkiye'yi mutlaka AB içinde görmek istediklerini ifade eden iki sürpriz mektup gönderdi. Ankara'yı Kıbrıs ve Ege konusunda ikna eden sihirli cümle ise, bu iki sorunun AB tarafından kriter değil ‘Siyasi diyalog çerçevesinde’ görüldüğünün belirtilmesi oldu.

  Tony Blair,Dear Bülent’ diye başlayan mektubunda, Türkiye'nin AB için vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirtirken, Chirac da ‘Cher ami Bülent’ diye başladığı mektubunda belgenin kabul edilmesinin ilişkilere yeni bir boyut getireceğini ifade etti. İki lider, bazı sorunlar yaşansa da kısa sürede bunların üstesinden gelineceği garantisini verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı