Dünya Haberleri

  Chavez savaş hazırlıklarını hızlandırdı

  hurriyet.com.tr
  09.11.2009 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ordusuna bölgede yaşanabilecek muhtemel bir çatışma için hazır olmaları emrini verdi. Emir, Kolombiya'nın ABD'ye askeri üslerini kullanma izni vermesinin ardından geldi. Olası bir savaş Venezuela ve ABD askerlerini karşı karşıya getirecek.

  Kolombiyalı milislerin Venezuela’daki şiddet eylemlerini artırdığı gerekçesi ile geçen hafta 15 bin askeri komşu ülke sınırına gönderen Chavez savaş hazırlıklarını hızlandırdı.            

   

  Pazar günü televizyondan yaptığı konuşmada Chavez, bölgedeki barışı korumayabilmek için en doğru yolun orduyu savaşa hazır tutmak olduğunu söyledi.   

   

  Chavez, Washington ile Bogota yönetimi arasında geçen ay imzalanan askeri işbirliği paktının, ABD’nin Kolombiya üzerinden Venezuela’yı işgal etme planının bir parçası olduğunu ileri sürüyordu.

   

  Anlaşmaya göre, ABD askerleri Kolombiya'da yedi askeri üsse konuşlanacak. 

   

  ABD ile Kolombiya ise bu iddiaları yalanlayarak, işbirliği paktının doğrudan Kolombiya’daki uyuşturucu tüccarları ve Marksist isyancılar ile savaşmak için imzalandığını açıkladılar.

   

  Kolombiya hükümeti, Chavez’in son açıklamaları üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Amerikan Devletleri Örgütü’ne başvuracaklarını duyurdu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı