Dünya Haberleri

DÜNYA

  Chavez’den ’Yeni Dünya’ Projesi

  Hürriyet Haber
  31 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ağustos 2006 - 00:27

  ABD karşıtı tutumlarıyla dünya siyasetinde ses getiren Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Suriye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette "Yeni Dünya Projesi"ni açıkladı. Chavez, Suriye ile birlikte ABD hegemonyasının olmadığı bir dünya kuracaklarını söyledi.

  ŞAM’a gerçekleştirdiği ziyarette Suriye ile ülkesinin, "Ortadoğu’da Amerikan hükümetinin emperyalist saldırganlığına karşı" birlikte olduğunu dile getiren Chavez, "Biz Amerika’nın egemenliğinde değil, özgür olmayı seçtik. Suriye ile birlikte ülkelerin ve insanların kendi kaderini tayin etme hakkına saygı duyulan yeni bir dünya kurmak istiyoruz" diye konuştu.

  Dün Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile iki buçuk saat süren görüşmesinin ardından konuşan Venezüella Devlet Başkanı, barış istedikleri için Şam’da olduklarını ifade etti. Chavez, "Bu iki ülke, ABD imparatorluğunun hegemonik arzularına ve emperyalist saldırganlığına karşı güçlü bir birlik içindedir" dedi. Emperyalizmin dünyayı kontrol etme kaygısı içinde olduğuna işaret eden Chavez, "Ancak biz, baskı ve saldırganlığa rağmen onlara izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Chavez ayrıca Suriye ve Venezüella halkının ABD’nin "Ortadoğu’da Washington’un saldırganlığına karşı" birleştiğini de sözlerine ekledi.

  ESAD’DAN TEŞEKKÜR

  Suriye Devlet Başkanı Esad ise Chavez’e, Suriye ve Filistinlilere desteği nedeniyle teşekkür etti. Esad, Chavez’in işgal altında yaşayan halklara samimi yaklaşımını takdir ettiklerini de söyledi. Esad ve Chavez’in "Ortadoğu’da Washington’un saldırganlığına karşı çıkan" bir belge dahil olmak üzere 13 siyasi ve ekonomik anlaşma imza attıkları belirtildi.

  Venezüella devlet başkanını Suriye ziyaretiyle birlikte Şam sokaklarının baştan aşağıya Chavez ve Esad resimleri ve iki ülkenin bayraklarıyla süslendiği gözlendi. Chavez, 6 hafta içinde Arjantin, Rusya, Belarus, İran, Vietnam, Katar, Mali, Benin, Çin, Malezya ve Suriye dahil yaklaşık bir düzine ülkeyi ziyaret etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı