Dünya Haberleri

DÜNYA

  Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: 8,5 saat dolapta saklandım

  BBC Türkçe
  13 Ocak 2015 - 15:42Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 15:48

  Geçen hafta Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine saldırı düzenleyen saldırganların polisten kaçarken girdiği matbaanın grafikerlerinden Lilian Lepere, yaşadıklarını France 2 Televizyonu'na anlattı.

  Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: 8,5 saat dolapta saklandım Buz odasında 5 saat böyle beklediler

  Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: 8,5 saat dolapta saklandım

  Olayları anlatırken bir ara gözleri dolan Lilian Lepere tam 8,5 saat boyunca bir lavabonun altındaki dolapta saklandığını söyledi.

  27 yaşındaki Lilian Lepere saklandığı dolabın boyutlarının 70 x 90 cm, derinliğinin ise 50 cm olduğunu belirtti.

  Birkaç kez yiyecek ya da su almak için saklandığı dolabın yakınlarına gelen saldırgan Said ve Cherif Kouachi kardeşlerin dikkatini çekmekten korktuğunu anlatan Lepere, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Biri geldi ve benimkinin yanındaki dolabı açtı. İçerde kendisine ilginç gelecek hiçbir şey bulmadı. Daha sonra buzdolabına doğru gitti. Suç ortağına bir şey isteyip istemediğini sordu. Diğerinin yanıtı, 'Hayır, şimdi zamanı değil' oldu".

  'Cep telefonumdan mesaj attım'
  Dolapta yaklaşık dört saat saklandıktan sonra harekete geçme kararı aldığını aktaran Lepere, gürültü çıkarmadan cep telefonuna ulaşabilmek için matbaadaki telefonların çaldığı bir anı seçtiğini anlattı; annesine mesaj atarak durumu bildirdiğini, onun da polisle temasa geçtiğini belirtti.

  Daha sonra aralarından birinin hemen üzerindeki lavabodan su içtiğini kaydeden Lepere, ''Dolap kapağının arasından gölgesini görebiliyordum" diyerek, yaşadıklarının gerçeküstü olduğunu ve bir filmi andırdığını söyledi.

  Charlie Hebdo dergisine geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlenen saldırıda 12 kişi ölmüştü.

  Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: 8,5 saat dolapta saklandım

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı