DENİZLİ HABERLERİ

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

AA / Mustafa Dermencioğlu
20.01.2015 - 17:27Son Güncelleme :

- Denizli'de bazı avukat ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Charlie Hebdo dergisindeki karikatürleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları hakkında suç duyurusunda bulundu - Avukat Kılınç: "Batı, Hanzala'yı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmiyor, fakat İslam Peygamberine, Müslümanlara, diğer ilahi dinlere hakaret eden bir karikatür dergisi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiriliyor"

AA / Mustafa Dermencioğlu

DENİZLİ (AA) - Denizli'de, bazı avukat ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Paris'te yayınlanan Charlie Hebdo dergisindeki karikatürlerin bazılarını yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları hakkında, "dini değerleri alenen aşağıladıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

AK Parti Denizli Gençlik Kolları, Memur-Sen Denizli İl Temsilciliği, Büro Memur-Sen, Genç Memur-Sen, Medeniyet ve İnsani Yardım Derneği üyeleri ile İHH Denizli gönüllüleri ile bazı avukatlardan oluşan bir grup, Charlie Hebdo dergisindeki karikatürleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesine tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan avukat Bilal Kılınç, Paris'te yayınlanan Charlie Hebdo dergisinin yıllardır İslam Peygamberi Hz. Muhammed'e, müslümanlara ve diğer ilahi dinlere hakaret içeren karikatürleri yayınladığını belirtti.

Derginin 7 Ocak'ta birkaç Fransız vatandaşı tarafından, "hakareti yol edinmiş bu derginin çalışanlarına yönelik" silahlı saldırıya uğradığını dile getiren Kılınç, Charlie Hepdo'nun bu saldırıyı fırsat bilerek, 14 Ocak'ta yayımlanan özel sayısında İslam Peygamberine ve müslümanlara hakaretine "ifade özgürlüğü" kisvesi altında devam ettiğini söyledi.

Kılınç, ifade özgürlüğünün Batı tarafından farklı durumlarda farklı değerlendirildiğini savunarak, şunları kaydetti:

"Bundan 27 yıl önce Londra'da Filistinli karikatürist Naci El Ali, İsrail tarafından katledildiğinde dünya neden susmuştu? Neden kimse ifade özgürlüğüne, sanata ve karikatüre sahip çıkmamıştı? Neydi Naci El Ali'nin suçu? İsrail terörü altındaki Filistinli çocukları anlatmaktı, Hanzala'yı çizmekti. Batı, Hanzala'yı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmiyor, fakat İslam Peygamberine, müslümanlara, diğer ilahi dinlere hakaret eden bir karikatür dergisi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiriliyor. Bu ikiyüzlülüğü ifşa etmek şahitliğimizdir. Müslümanlar olup biteni böyle değerlendirirken, Fransız karikatür dergisinin İslam Peygamberine hakaret içeren karikatürlerden bazılarını Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya, 14 Ocak tarihli köşe yazılarıyla birlikte yayımlamaya devam etmişlerdir. Bunu da ifade özgürlüğü kisvesi altında yapmışlardır. Bu tutum, ifade özgürlüğü değildir, fitnedir, kendini bilmezliktir haddini aşmaktır."

Söz konusu yazarların müslümanları ve İslam Peygamberini alenen aşağılamayı amaçladıklarını ileri süren Kılınç, "Hem Cumhuriyet gazetesini ve yazarlarını hem de onların hakaretlerine destek olanları kınıyoruz. Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın bu hakaretlerinin 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş bulunan 'dini değerleri alenen aşağılamak' suçunu oluşturduğu kanaatindeyiz" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından adliyeye girerek Denizli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 17 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı