KONYA HABERLERİ

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

AA / Abdullah Doğan
16.01.2015 - 17:33Son Güncelleme :

- AGD Konya Şube Başkanı Parlak: - "Ülkemizde bir kısım medya kuruluşunun Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıları sözde basın özgürlüğü adı altında eleştirirken olayı İslam düşmanlığına ve Peygamber Efendimize hakarete prim verme noktasına getirmeleri Netanyahu ile İsrail ile aynı safta olmalarından öteye değildir"

AA / Abdullah Doğan

KONYA (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, "Ülkemizde bir kısım medya kuruluşunun Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıları sözde basın özgürlüğü adı altında eleştirirken olayı İslam düşmanlığına ve Peygamber Efendimize hakarete prim verme noktasına getirmeleri Netanyahu ile İsrail ile aynı safta olmalarından öteye değildir" dedi.

Parlak, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, Fransa'nın başkenti Paris'teki Charlie Hebdo dergisine terör saldırısı bahanesiyle bazı karikatürlerin yayınlanmasına tepki gösterdi.

Saldırıların ardından İslam’a ve Müslümanlara yönelik sistemli bir propaganda başlatıldığını ifade eden Parlak, "11 Eylül saldırıları öncelikle İslam'a mal edilmiştir. Batı ile işbirliği yapmayan İslam ülkeleri terör destekçisi gibi gösterilmiştir. Batı ülkelerinde yaşayan halklarda İslamofobia oluşturulmuştur. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra da aralarında sayıları milyonu bulan çocuk ve kadının öldürüldüğü işgal operasyonları yapılmıştır" diye konuştu.

Parlak, Charlie Hebdo dergisinin yayımladığı Hz. Muhammed'e ve İslam’a yönelik karikatürleri, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirmeyeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Peygamber Efendimize ve İslam’a yapılan çirkin saldırıları en ağır şekilde eleştirmeye ve bunu en hafif tabirle 'haddini bilmeme' olarak nitelendirmeye devam edeceğiz. Bu tavırdan geri adım atmamız ve yapılan edepsizliği hoşgörü kapsamına almamız söz konusu bile olamaz. 11 Eylül saldırılarını tasvip etmediğimiz gibi Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı ve işlenen cinayetleri de tasvip etmemiz mümkün değildir. Biz bu olayların, tetiği çeken kim olursa olsun, daha büyük operasyonlara zemin hazırlamak için yine bizzat Batı tarafından tertiplendiğini biliyoruz."

Yaşanan olayların Avrupa'da yaşayan Müslümanları hedef aldığına işaret eden Parlak, söz konusu derginin bazı karikatürlerinin Türk medyasında yayımlandığını anımsattı.

Parlak, ifade özgürlüğü ve basın hürriyeti kavramlarının, dini değerleri aşağılamak ve kutsallara hakaret için maske olarak kullanıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ülkemizde bir kısım medya kuruluşunun Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıları sözde basın özgürlüğü adı altında eleştirirken olayı İslam düşmanlığına ve Peygamber Efendimize hakarete prim verme noktasına getirmeleri Netanyahu ve İsrail ile aynı safta olmalarından öteye değildir. Bir kısım medya kuruluşumuz ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail'in İslam coğrafyasını kan gölüne dönüştürmelerini basın özgürlüğü kapsamında değerlendirebilecek kadar alçalmaktadır. Bu eğer sistemli bir tepki ise kendi coğrafyalarının mazlum halklarına ihanet etmektir, yaptıkları sistemli bir tepki değil de duygusal bir yaklaşım ise içinde bulundukları kafa karışıklığının resmidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 17 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı