KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

AA / İsmail Hakkı Demir,Mehmet Akif Parlak
16.01.2015 - 16:11Son Güncelleme :

- Kahramanmaraş'ta, Cuma namazı sonrası toplanan AGD üyeleri, Hz. Muhammed'in karikatürünü yayınlayan dergiye tepki gösterdi - Hukukçular Derneği Şanlıurfa Temsilciliği, Charlie Hebdo karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü ile 2 yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu

AA / İsmail Hakkı Demir,Mehmet Akif Parlak

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırılarını bahane edilerek bazı karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

Cuma namazı sonrası Ulu Camisi önünde toplanan grup, tekbir getirdi ardından slogan attı.

Grup adına açıklama yapan AGD Kahramanmaraş Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çoban, Fransa'daki terör saldırısının ardından İslam'a ve Müslümanlara dil uzatılmasının sistemli bir propaganda olduğunu savundu.

Hz. Peygambere ve İslam'a yönelik çirkin yaklaşımları "düşünce özgürlüğü" olarak değerlendirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Çoban, bu tür saldırılara en ağır şekilde eleştireceklerini belirtti.

Türkiye'deki bir kısım medya kuruluşunun Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıları "sözde basın özgürlüğü" adı altında eleştirmeye çalıştığını vurgulayan Çoban, "Basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilen eleştiriyi, İslam düşmanlığına ve peygamberimize hakarete prim verme noktasına getirmeleri, Netanyahu ve İsrail ile aynı safta olmalarından öte değildir. Tüm çirkefliğe ve çirkinliğine rağmen Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı da tasvip etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından, olaysız şekilde dağıldı.

- Şanlıurfa

Hukukçular Derneği Şanlıurfa Temsilciliği, Charlie Hebdo karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü ile 2 yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan dernek üyeleri, cumhuriyet savcılığına suç duyurusu dilekçesini teslim ettikten sonra basın açıklaması yaptı.

Avukat Ömer Avcı, yaptığı açıklamada, Fransa'daki terör olayını Müslüman olarak hoş karşılamadıklarını söyledi.

Charlie Hebdo dergisinde yer alan karikatürlerin 4 sayfalık kısmının Cumhuriyet gazetesinde yayınlandığını hatırlatan Avcı, "Gazetenin alenen suç işlediğini düşünüyoruz çünkü özgürlüğün de bir sınırı vardır. Bundan dolayı yazarlar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Ayşe Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki haberi güncellenecektir.

KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı