İZMİR HABERLERİ

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

AA / Mustafa Yıldırım
15 Ocak 2015 - 17:28Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 17:29

- Memur-Sen İzmir Temsilcisi Abdurrahim Şenocak: "Derginin bütün yaşananlara rağmen yeniden Hz. Muhammed'in karikatürünü yayınlaması ve bu karikatürlerin Türkiye'de de bazı gazetelerde kullanılması küstahça bir davranıştır" - Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Atçı: "İslam peygamberini karikatürize etmek asla düşünce özgürlüğü olamaz"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Mustafa Yıldırım

İZMİR (AA) - Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) İzmir Temsilcisi Abdurrahim Şenocak, Fransa’da yayınlanan "Charlie Hebdo" dergisinin bütün yaşananlara rağmen Hz. Muhammed'in karikatürlerini yeniden yayınlaması ve bu karikatürlerin Türkiye'de bazı gazetelerde kullanılmasının küstahça bir davranış olduğunu söyledi.

Şenocak, yaptığı açıklamada, Fransa'da yayın yapan "Charlie Hebdo" dergisinin İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in karikatürünü tekrar yayınlamasının son derece yanlış bir tutum olduğunu ifade etti.

Bu tavrın İslam dininin Avrupa’da yayılmasını engellemeye çalışan küresel güçlere malzeme oluşturduğunu savunan Şenocak, dergide yayınlanan karikatürlerin Türkiye'deki bazı basın kuruluşu organlarında yer almasını üzüntüyle takip ettiklerini belirtti.

"Bir İslam ülkesinde, Peygamberimize hakaret eden karikatürlerin düşünce özgürlüğü adı altında yayınlanması sona erdirilmelidir" diyen Şenocak, "Derginin bütün yaşananlara rağmen yeniden Hz. Muhammed'in karikatürünü yayınlaması ve bu karikatürlerin Türkiye'de de bazı gazetelerde kullanılması küstahça bir davranıştır. Bizler, kimden geldiğine ve kimi etkilediğine bakmadan her türlü terör eylemini şiddetle reddediyoruz. İslam dini barış ve esenlik dinidir. İslam Peygamberi Hz. Muhammed bir barış elçisidir. Dolayısıyla bütün dinlerin kutsallarına saygı gösterilmesi ve buna uygun davranışlar sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünya liderlerinin de bu konuda ortak bir tavır takınarak, yaşananları kınayıcı mesajlar vermesi gerekir" diye konuştu.

- "Düşünce özgürlüğü olamaz"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) İzmir Şube Başkanı Recep Atçı da "Charlie Hebdo" dergisinin Hz. Muhammed'in karikatürlerini yeniden yayınlamasına tepki gösterdi.

Türkiye'de bazı kişilerin ve basın kuruluşlarının karikatürleri, düşünce özgürlüğü perspektifinde değerlendirmeye yönelik görüşler ortaya koyduğunu belirten Atçı, bunun son derece yanlış olduğunu ifade etti.

Atçı, Türkiye'de bir gazetenin dergiden yaptığı seçkiyi okuyucularıyla buluşturmasını da eleştirerek, dünyada islam karşıtlığı algısı oluşturulması çabası olduğunu, aklıselimle hareket eden hiçkimsenin buna alet olmaması gerektiğini dile getirdi.

Atçı, "İslam peygamberini karikatürize etmek asla düşünce özgürlüğü olamaz, bu şekilde değerlendirilemez" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı