DİYARBAKIR HABERLERİ

Charlie Hebdo kapağına erişim engeli kararı

AA / Hasan Namlı,Ahmet Kaplan
15.01.2015 - 15:03Son Güncelleme :

- Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne Charlie Hebdo dergisinin kapağında yer alan karikatürü yayımlayan bazı internet sitelerinin ilgili bölümüne erişimin engellenmesi için müracaat eden avukat Ezgin: "Bir Müslüman olarak bu karikatürü kutsalıma, peygamberime bir hakaret olarak gördüm. Bu hakaretin kişilik haklarımı zedelediğini düşünerek mahkemeye başvurdum"

AA / Hasan Namlı,Ahmet Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne Charlie Hebdo dergisinin kapağında yer alan karikatürü yayımlayan bazı internet sitelerinin ilgili bölümüne erişimin engellenmesi için müracaat eden avukat Ercan Ezgin, "Bir Müslüman olarak bu karikatürü kutsalıma, peygamberime bir hakaret olarak gördüm. Bu hakaretin kişilik haklarımı zedelediğine düşünerek mahkemeye başvurdum" dedi.

Avukat Ezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derginin yeni sayısındaki karikatürün basın, haber, düşünce ve ifade özgürlüğü şemsiyesi altında değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Düşünce, ifade, basın ve haber alma özgürlüğünü sonuna kadar desteklediğini ve sansüre karşı olduğunu belirten Ezgin, düşüncenin ifade edilmesinde bireyin kişilik haklarından olan din ve vicdan hürriyetine saygı duyulmasını istediğini bildirdi.

Mahkeme kararının vicdan, ulusal, uluslararası yasalar ve laiklik ilkesi ile uyuştuğunu vurgulayan Ezgin, laiklik ilkesinin başkasının düşüncesine, dinine, kutsalına hakaret hakkı vermediğini ve haklar çatıştığı noktada üstün olan kişinin özel hakları olduğunu kaydetti.

Ezgin, şöyle konuştu:

"Bir Müslüman olarak yapılan bu karikatürü kutsalıma, peygamberime bir hakaret olarak gördüm. Bu hakaretin kişilik haklarımı zedelediğini düşünerek başvurdum. Mahkemede kişilik haklarımızın, dini ve milli değerlerimin zedelendiğini kabul ederek olumlu bir karar verdi. Başvurum, haberin içeriğinden ziyade haberde kullanılan karikatürdür. Karikatür, hiç bir amaca ve hakka hizmet etmez. Toplumda çatışma ve sıkıntı yaratmaktan başka bir anlamı olmaz. Bu tür hassas konularla uğraşılmamasını talep ediyoruz. Özellikle batının Müslümanlar üzerindeki bu tür provokasyonlardan elini çekmesini talep ediyoruz."

Bu türden olaylarda yapılacak en doğru eylemin şiddete başvurmadan hukuki açıdan hak aramak olduğunu ifade eden Ezgin, yaptığı başvuruyla ilgili olumlu ve olumsuz tepkiler aldığını aktardı.

Ezgin, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Müslümanlar şiddete başvurmasın, hukuk devleti çerçevesinde hukuka başvurup hukuki müeyyide uygulanmasını talep etmemiz en doğru bir yol olduğuna inanıyorum. Dini, dili, inancı ne olursa olsun düşünce ve ifadeye özgürlük isteyen birçok kesim bu girişimimiz karşısında olumlu tepkiler verdi. Herkesin kutsalına dini ve milli değerlerine saygı duyuyoruz. Bazı marjinal gruplar tarafından hakaret boyutuna ulaşacak tepkiler, ağır hakaretlerde geldi. Onları Allah'a havale ediyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Charlie Hebdo kapağına erişim engeli kararı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Charlie Hebdo kapağına erişim engeli kararı haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı