"Muammer Elveren" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muammer Elveren" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muammer Elveren

Charles Aznavour’dan şok açıklamalar

Fransa’da yıllardır çeşitli hükümetler döneminde farklı yüzdelerle getirilen “Varlık vergisi” Sosyalist Hollande döneminde yılda 1 milyon Euro’dan fazla kazancı olanlar için yüzde 75’e çıkarılınca işadamı ve sanatçılar ya ülkeyi terk etme yolunu seçti ya da şirket merkezlerini kendilerine göre ‘normal vergi sistemi’ olan ülkelere taşıdı.

Peki, bu sorun yeni mi? Hayır. Yıllardır Fransa’da halk arasında “Zengin vergisi” olarak da adlandırılan bu vergiden kaçmak için rüşvet verme dahi çeşitli yollara başvuranlar da sonunda pes edip ülkeyi terk etme yolunu seçti. Bunlardan birisi de Charles Aznavour.

Dünyaca ünlü şarkıcı Aznavour, Fransa’daki vergi sisteminden kaynaklanan ağır vergi yükünden kurtulmak için siyasilere rüşvet vererek satın alma yolunu seçtiğini ancak başa çıkamayarak sonunda ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.Charles Aznavour’dan şok açıklamalar

Aznavour, “Yıllarca bu haksız vergileri ödememek ve vergi memurlarıyla muhatap olmamak için politikacılara para verdim. Bu bazılarına tuhaf gelebilir ama gerçek budur, adına ne derseniz deyin, sizi kayırması için bir politikacıya parasal destek vermenin tanımı rüşvettir. Ben de siyasilere bana gönderdikleri ‘aracılar’ vasıtasıyla para ödedim” dedi.

2014 Mayıs ayında 90 yaşına basacak olan Charles Aznavour yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
"Yaşça limite yaklaşmış bulunuyorum. Bugünden itibaren ayları, günleri, belki de son yaşanacak saatleri, hatta saniyeleri iyi kullanmanın gerektiği yaştayım. Yazdığım son kitap günü gününe tuttuğum notlardan oluşuyor. Geçmişte not tuttuğum hatıraları yazmak daha kolay geldi. Gençliğimde sahneye uygun fiziğim yoktu, sesimde beğenilen seslerden değildi. Sahnede çok yuhalandığım, ıslıklandığım oldu. Hatta bira şişelerinin altındaki yuvarlak kartonları sahneye fırlatanlar, para atanlar oluyordu. Tabii bende o paraları topluyordum. O yıllarda sahneye çıkanlarda fizik aranıyordu, mavi gözlü, sarışın, uzun boylu, zayıf ve sesi Julio Iglesias gibi olan sanatçılar makbuldü.

Ben Fransa’yı isteyerek terk etmedim. Vergilerimi halen Fransa’da ödüyor ve korkumdan ödeme makbuzunu cebimde taşıyorum. Beni haksızca ve son derece yüksek vergi sistemi nedeniyle İsviçre’ye yerleşmeye mecbur ettiler. Fransa’yı terk ettiğimde bu vergileri ödemek için en az 200 milyon Euro tutarındaki çok özel tablo koleksiyonumu çok çok büyük zarar ederek 4,5 milyon Fransız Frangına, yani fiyatının 7’de birine, elden çıkarmak zorunda kaldım. Bunun için Fransa’da vergi sistemini adilce düzeltmeyenlere çok kızgınım ve onları affetmiyorum. Mahkemede aklandım ama eğer devlet kurumları ve medya tepeme çullanmasaydı bu sorunları yaşamayacaktım. Bunun için ödediğim avukatlık ücretleri bana çok pahalıya mal oldu. Hatta şimdiye kadar söylemedim ama artık söyleyebilirim. Çok çok daha kötü şeyler yaşadım.

İlk kez açıklıyorum, yüksek vergiler gelince bazı politikacılar bana 'aracılar' göndererek para karşılığında vergi sorunumu halledeceklerini ilettiler. Para verecektim, onlar da beni bu ağır vergi yükünden kurtaracaklardı. Kabul ettim ve özellikle seçim kampanyaları harcamaları, afişler ve bunlar gibi çeşitli ödemeler için siyasilere çok büyük paralar ödedim. Bunlar her partiden, sağcısı, solcusu, merkezdeki her görüşten politikacılardan oluşuyordu. Verdiğim paraları kendileri değil aracı göndererek nakit alıyorlardı. Artık çok gerilerde kaldı ama çoğu zaman politikacılardan oluşan bu aracıların rüşveti bizzat alanlar olduğunu düşünmüşümdür."

Ünlü sanatçı Charles Aznavour bu şok edici açıklamaları, Don Quichotte yayınevince yayınlanan ve “Kalbim çarptığı sürece” manasına gelen “Tant que battra mon coeur” adlı son kitabıyla ilgili röportajlarında dile getiriyor. 70’li yılların sonunda vergi tacizi yüzünden Fransa’yı terk etmeye mecbur bırakılarak İsviçre’ye yerleştiğini belirten sanatçı, politikacılara rüşvet verdiğini televizyon kanalları, France İnfo radyosu ve yazılı basında açık açık anlatıyor.

Politikacıların vergi kolaylığı sağlama yöntemine seçim kampanyaları dönemlerinde daha çok başvurduğunun da altını çizen ünlü sanatçı, yıllarca onun bu “cömertliğinden” yararlananlardan hiçbirinin adını kesinlikle açıklamayacağını belirtiyor.

Charles Aznavour, altı dilde okuyabildiği 800'den fazla şarkının sahibi. Şimdiye kadar çok şey yaptığını ama çalışmaya alışan biri için “iş önlüğünü” çıkarmanın çok zor olduğunu söylerken, “Artık çalışmaktan ziyade gençlerin beni ziyaret edeceği yaştayım” diyor.

X