Gündem Haberleri

  ÇGD'den Abdullah Gül'e tepki

  ANKA
  23.02.2006 - 15:44 | Son Güncelleme:

  Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD), Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Türk basınına ilişkin sözlerine tepki göstererek, iktidarı eleştirilere konu olan tutumlarının faturasını basına yüklemeye çalışmakla suçladı.

  ÇGD Genel Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, Abdullah Gül’ün Hamas heyetinin Türkiye’ye yaptığı ziyaret konusunda Türk basınını haksız ve ağır biçimde suçlamasına karşılık, "Basın görevini yapıyor" denildi.
  Abdullah Gül’ün, "Türk basının yabancı servislerin, diplomatların manipülasyonuna açık olduğunu görüyorum" sözleriyle Hamas ziyareti konusunda iktidarın ve AKP Genel Merkez yönetiminin "şeffaf olmayan, başarısız, amatörlük içeren, dolayısıyla da eleştirilere konu olan tutumlarının faturasını basına yüklemeye çalışmakta" olduğunu ifade eden ÇGD, "Türk basını ’ağırlıklı’ olarak görevini objektif, doğru şekilde ve mesleki olgunluk içinde yapmaktadır" dedi.

  Ortada gizlenmeye, yarı resmi tutulmaya çalışılan bir ağırlamanın olduğunu AKP’nin bir çok milletvekili ve yöneticisinin de kabul ettiğini savunan ÇGD, Türk basınını yabancı servislerin yönlendirdiği görüşünün asla kabul edilemez olduğunu belirtti.

  Dışleri Bakanı’nın iktidarın kendi kusurlarını basına yükleme kolaycılığına kalkışmakta olduğunu iddia eden ÇGD, "Ancak siyasi tarihimiz boyunca kimi iktidarların ve parlamenterlerin, hem denizaşırı hem Ortadoğu’daki dini ve siyasi güç odaklarının manipülasyonuna, hatta sözcülüğüne açık oldukları çokça görülmüştür" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı