Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezayir'de koruculardan büyük protesto

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 2012 - 21:53Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 21:53

  Cezayirli binlerce korucu 48 ilden eş zamanlı olarak, iade-i itibar, mesleki ve hayat şartlarının iyileştirilmesi talebiyle başkente adeta akın etti.

  Protestocuların sözcüsü Hakim Şuayb, AA muhabirine, yürüyüşün, başkentin 50 kilometre batısında bulunan El-Buleyde şehrinden 45 bin kişilik bir grupla başladığını söyledi.

  Geçen nisan ayında isteklerinin yerine getirilmesi için gösteri düzenlediklerini ifade eden Şuayb, İçişleri ve Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden isteklerinin karşılanacağı sözü aldıklarını ancak taleplerinin yerine getirilmediğini öne sürdü.

  Başkent Cezayir ile El-Buleyde'yi birbirine bağlayan yollarda korucuların yürüyüşü sırasında trafikte sorunlar yaşandığı ifade edildi.
  Başkent Cezayir'e doğru yürüyüşe geçen grubun Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto eylemi gerçekleştireceği iddia edildi.
  Cezayir mahkemesi 2011 yılında güvenlik tehdidinin hafiflemesi gerekçesiyle korucuların bazılarını emekli ederken, bazılarını da devlet dairelerinde bekçilik görevine getirerek sayılarını azaltmıştı.

  Bu kararı reddeden korucular, 10 yıllık terörle mücadelede gösterdikleri fedakarlığı inkar olarak değerlendirdi.

  Göstericiler, emekliye sevk edilenlerin tazminatlarının ödenmesi ve devlet dairelerinde bekçilik görevine getirilenlerin maaşlarının artırılmasını isteyen pankartlar açtı.

  Yaklaşık 94 bin korucudan oluşan koruculuk sistemi, 1994 yılında ülkenin terörle mücadelede orduya, jandarmaya ve polise yardımcı olmaları amacıyla kurulmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı