« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cezayı takmıyorlar

Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakcı, "Verdiğimiz cezaları bazı kulüpler hiç umursamadılar. Sanki rutin bir işlemmiş gibi ödemelerini yapıyorlardı" dedi.

Bayram AYDIN
SON GÜNCELLEME
OLAYLI İsviçre maçının oynandığı dönemde Futbol Federasyonu Başkanı olan Levent Bıçakcı, dün Kadir Has Üniversitesi’nde katıldığı panelde Türkiye’ye verilecek cezayla ilgili görüşlerini açıkladı. Panelde avukatların sorularını yanıtlayan Bıçakcı, "Maalesef kulüplerimiz cezaları umursamadılar. Sanki rutin bir işlemmiş gibi ödemelerini yapıyorlardı" dedi.

FIFA Disiplin Kurulu’nun milli maçta çıkan olaylar nedeniyle Türkiye’ye büyük bir para cezası verebileceğini, bunun yanı sıra en az 2 maç saha kapatma cezası beklediğini ifade eden Bıçakcı, şunları söyledi: "İsviçre maçından sonra verdiğim demeçlerin arkasındayım. Olaylar o kadar büyütüldü ki, inanılmaz boyutlara geldi.

FIFA, olaylar nedeniyle bize büyük bir para cezası verebilir, en az iki maç da saha kapatma olabilir. Bunu düşünüyorlar ve bu yönde bir karar alacaklar. Pazartesi günü yine gideceğiz ve ifadeler vereceğiz."

2 trilyon ceza kestik

Levent Bıçakcı,
Türkiye’deki ceza sistemi ve kulüplerin tavrıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunurken, "Maalesef ülkemizde özellikle futbol maçlarında küfür çok yaygın. Avrupa’da küfür yok, tükürük var. Tükürüğün cezası en az 3-4 maç oluyor.

Örnek, Carew ve Ayhan’a verilen cezalar. Geçtiğimiz sezon 2 trilyon lira ceza kestik. Ama bu paraları bir havuzda toplayarak mavi bayrak altında yine dağıttık.

Tahkim’de başarısız olduk

Sporda adalet her zaman temin edilemeyebilir. Verdiğimiz cezaları bazı kulüpler hiç umursamadı. Sanki rutin bir işlemmiş gibi cezayı ödüyorlardı. Futbolcularımız hakemlerle saha içinde çok uğraşıyor. Bunu da maçlardan önce profosyenel yöneticilerin verdiği demeçler tetikliyor" dedi.

Bıçakcı, Tahkim Kurulu ve Haluk Ulusoy’la ilgili olarak da şunları söyledi: "Tahkim Kurulu için bir sekreterya oluşturalım dedik. Hepsi de hukukçu olsun dedik ama başaramadık. Çünkü ülkemizde sekreter denilince çay getiren veya telefonlara bakan kişi olarak algılanıyor. Ekim ayının sonunda Ulusoy ile ilgili 3 klasör dolusu dosya geldi. Raporlarda geldi. Biz inceledik ve 32 dava açtık. Yapılan olaylarda cezai bir işleme gerek görülmedi."

Bunları da Beğenebilirsiniz