Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezaevlerinden tahliyeler başladı

  DHA
  06.07.2012 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen 3’üncü Yargı Paketi’nin Resmi Gazete’de yayımlanıp, yürürlüğe girmesiyle cezaevlerinden tahliyeler başladı.

  SİVAS AÇIK CEZAEVİ’NDE TAHLİYE SEVİNCİ

  Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda değişiklik yapan yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu yetkilileri yasadan yararlanacak hükümlülerin tahliyesi için çalışmalara başladı. Denetimli serbestlikten yararlanmaya hak kazananlardan 42 kişinin dosyaların adli mercilerce incelenmesinin ardından Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumundan 8’i kadın olmak üzere toplam 42 hükümlü tahliye edildi.

  Yapılan inceleme sonucunda denetimli serbestlikten yararlanarak tahliye edilen Naci Gözel cinayet suçundan cezaevinde olduğunu ve 7 yıldan beri hapis yattığını, cezasının bitmesine 11 ay kala denetimli serbestlikten faydalanmak için dilekçe verdiğini ve dilekçesinin olumlu olmasının ardından tahliyesine karar verildiğini dile getirdi. Yasa kapsamında Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edilen ilk mahkum olan Naci Gözel, "Allah bir daha böyle bir yere düşürmesin. Bir anlık öfke nelere mal oluyor. Allah devletimizden, büyüklerimizden razı olsun" dedi.

  Tahliye olan kadın mahkumlardan Sevda Çopuk ise 4,5 aydır cezaevinde yattığını ve cezasının tamamlanmasına 3,5 ay kaldığını söyledi. Sevda Çopuk geçen dönem de dilekçe verdiğini, ama kabul edilmediğini dile getirip, "Denetimli Serbestlik Yasasını düzenleyen yasanın yeniden gündeme gelmesi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından koğuşumda bulunan arkadaşlar beni dilekçe vermem konusunda zorladılar. Şimdi hürriyetime kavuşmanın sevincini yaşıyorum. Allah bir daha düşürmesin" dedi.

  Cezaevi yetkilileri incelemelerin sürdüğü ve tahliye işlemlerinin bugün de devam edeceği belirtildi.

  FOÇA AÇIK CEZAEVİ’NDE TAHLİYELER BAŞLADI

  İzmir Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlülerin büyük kısmı dilekçeyle tahliye talebinde bulundu. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dilekçelerin değerlendirilmesini ardından, 160 mahkumun tahliye talebi kabul edildi. Tahliyelere dün saat 20.30’da başlandı. İlk olarak 60 mahkum özgürlüğüne kavuştu. Bugün 100 mahkumun daha tahliye edileceği bildirildi. Hükümlü yakınları, sabah saatlerinden itibaren cezaevinin önüne gelerek, tahliyeleri beklemeye başladı.
   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı