Gündem Haberleri

  Cezaevlerindeki artış

  Hürriyet Haber
  04.11.2009 - 23:15 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, cezaevlerindeki mahkum ve tutuklu artışını tek başına ekonomik nedenlere bağlamanın doğru olmadığını söyledi.

  TBMM Genel kurulunda, Türk Borçlar Kanunu Tasarısının 2. Bölümünün tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

  Milletvekillerinin bölüm üzerindeki sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise cezaevlerinde yatan insan sayısında artış olduğunu, ancak bu konuda topluma yanlış bilgi verildiğini söyledi.

  Eskiden 100 gün ceza alanın 40 gün yattığını, 86 yılda 49 defa af çıkarıldığını belirten Çiçek, en ağır cezayı alanın 3-5 sene sonra serbest kaldığını anlattı.

  Geçen dönem yapılan düzenlemeyle artık 100 gün ceza alanın üçte ikisini yatar hale geldiğini ifade eden Çiçek, bu yasanın sonuçlarının görülmeye başlandığını, cezaevlerinde yatanlardaki artışın en önemli sebebinin de bu olduğunu kaydetti.

  Çiçek, “Artışı tek başına ekonomik sebeplere bağlamak doğru değil” diye konuştu.

  Çek Yasa Tasarısının TBMM Adalet Komisyonunda görüşüldüğünü anımsatan Çiçek, çek nedeniyle cezaevine düşenler ile alacaklıların mağduriyeti arasında bir denge bulunarak kanunun çıkarılması gerektiğini söyledi.

  Çiçek, “Doğru ile yanlışı belli bir adalet içinde denkleştirmek lazım. Adalet Komisyonunda epey tartışıldı, konuşuldu. Zannediyorum bu hafta ya da önümüzdeki hafta içinde komisyonda bir uzlaşmaya varılır. Meclisimizin gündemindedir. Ümit ediyoruz ki en kısa sürede bunları dengeye oturtmak mümkün olacak” diye konuştu.

  ÜSTTE FRAK ALTTA ŞALVAR

  Temel yasalar arasındaki uyumla ilgili bir soruya karşılık da Çiçek, bir kavramı ya da kurumu, Ticaret Kanunu veya Borçlar Kanununun ayrı tanımlamasından dolayı farklı durumların ortaya çıkabileceğini söyledi.
  Çiçek, şunları söyledi:
  “Ne yapalım ki bu temel yasaların hepsi aynı anda çıkmıyor. Medeni Kanunu çıkarırken frakı giydirmişiz, papyonu takmışız, şimdi Borçlar Kanununa gelince altına şalvar giydirelim diyoruz. Bu, buna uymuyor. Başlangıçta işi doğru tutmak lazımdı. Yani gömleğin ilk düğmesini başlangıçta düzgün ilikleseydik sonrakiler düzgün olurdu. Baştan yanlış iliklemişiz, şimdi nereye kadar oturtabiliriz, onu yapmaya çalışıyoruz. Tenkitlere katılıyoruz, ama her işin de bir zamanı vardı. O zamanda bu işler düzeltilemeyince şimdi geriye dönünce bu işin içinden çıkmak zor.”
  Tasarısının 2. Bölümünün tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı