Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezaevlerinde tahliye hazırlığı

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.12.2000 - 00:01

  TBMM'de kabul edilen ''Şartla Salıverme ve Ceza İndirimi Yasası''na ilişkin olarak cezaevlerinde hazırlıkların başlatıldığı bildirildi.

  Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Meclis'te kabul edilen yasanın henüz yürürlüğe girmemesine karşın, herhangi bir mağduriyetin doğmaması için gerekli çalışmaları başlattıklarını kaydetti. Dosyalar üzerindeki incelemeler sürdüğü için yasadan faydalanarak serbest kalacak hükümlü sayısının tespitinin şu anda mümkün olmadığını belirten Özler, ''Tahminime göre Bursa E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 610 kişiden en az yüzde 70'i bu yasadan faydalanacak'' dedi.

  Özler, yasanın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği gün, cezaevlerinden çıkışların başlayacağını ve bu işlemi en hızlı şekilde tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

  Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun da, cezaevinde tahliye hazırlıklarına başladıklarını bildirdi. Karaburun, söz konusu yasadan, Kütahya E Tipi Cezaevi'nde bulunan 421 mahkumdan 190'ının yararlandığını kaydetti.

  Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Metin Fadılloğlu'nun verdiği bilgiye göre de, yasa Yalova Cezaevi'nde bulunan 90 mahkumdan 10'unu kapsıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı