Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde gergin bekleyiş

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terör suçlarından dolayı cezaevlerinde kalan aşırı sol tutuklu ve hükümlülerin, 14 cezaevinde başlattıkları rehin alma ve sayım vermeme eylemi sürüyor. Tutuklu ve hükümlü yasadışı örgüt üyeleri Ankara Kapalı Cezaevi'nde 8, Bergama Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde 6, Bartın Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde 7, Bursa Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde 5, Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 14 ve Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 3 olmak üzere toplam 43 infaz koruma memurunu rehin tutuyor. hha muhabirlerinin bildirdiklerine göre cezaevindeki son durum şöyle:

  ERMENEK

  Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki Özel Tip Cezaevi'nde eyleme katılan tutuklu ve hükümlü sayısı azaldı.

  ÇANKIRI

  Çankırı E-Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli infaz koruma memurlarının 'gergin mesaisi' sürüyor. Cezaevinin tamamına yakın bölümüne mahkumların hakim olduğu, PKK'lı ve diğer adli mahkumların çoğunun isyana destek verdikleri bildirildi. Cezaevinde, mutfağın da mahkumların kontrolünde olması nedeniyle yemek çıkmadığı, mahkum ve rehinler için erzak verildiği belirtildi. Salı akşamı, mahkumlar ellerindeki 14 infaz koruma memurunun aileleriyle telefonla görüşmesine izin verdi. İnfaz koruma memurlarının durumlarının iyi olduğunu söyledikleri belirtildi.

  BARTIN

  Özel Tip Kapalı Cezaevi'ndeki 42 sol örgüte mensup mahkum, 7 infaz koruma memurunu rehin tutuyor. Başgardiyan Şaban Sarıtaş ile Hüseyin Top, Nacati Kara, Adem Alpan, Sadettin Yamacı, Satı Bezirci ve Hikmet Sıkılmaz'ın durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  BURSA

  Özel Tip Cezaevi'nin I ve J koğuşlarındaKİ 200 örgüt mensubunun baslattığı eylem sürüyor. 5 infaz koruma memurunu rehin alan örgüt üyeleri, koğuşların bulunduğu bölümlerede barikat kurdu. Rehinelerin durumunun iyi olduğu bildirildi.

  AYDIN

  Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nevzat Turgut, idarenin sağduyulu davranışının olayların çıkmasını engellediğini söyledi. Turgut, cezaevindeki sukuneti bozma girişimlerine izin vermeyeceklerini bildirdi.

  BERGAMA

  Özel Tip Cezaevi'nde salı gecesi 6 cezaevi infaz görevlisi yasadışı sol örgüt üyesi tutuklu ve hükümlülülerce rehin alındı. Cezaevi yönetimi henüz olaya müdehale etmedi.

  ÇANAKKALE

  Çanakkale'de yasadışı sol örgütler DHKP-C ve TİKKO üyesi tutuklu ve hükümlülerin salı günü rehin aldığı 3 cezaevi infaz görevlisi henüz bırakılmadı.

  BUCA

  Salı akşamdan beri cezaevindeki DHKP/C, TİKKO, DEVSOL ve PKK terör örgütü üyesi mahkumlarla, tüm siyasilerin kaldığı koğuşlarda sayım verilmedi. Mahkumlar, önceki gece de yatak ve yorganlarını yaktılar.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı