Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde açık görüş sevinci

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerinde Ramazan Bayramı ve yılbaşı dolayısıyla açık görüş yapılıyor. Açık görüşten, 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 16. maddesi ile 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nun 13. maddesi gereğince tutuklu ve hükümlü olanlar dışında kalan hükümlü ve tutuklular yararlanıyor.

  Terör suçu ile çıkar amaçlı suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlara kapalı görüş yaptırılıyor.

  Açık görüş, İstanbul Kapalı ve Özel Tip Cezaevleri'nde dün başladı, 26 Aralık tarihine kadar sürecek. Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Gaziantep E Tipi ve Diyarbakır kapalı ceza infaz kurumlarında ise 24-25-26 Aralık 2000 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Diğer bütün ceza infaz kurumlarında ise açık görüşe 25-26 Aralık 2000 tarihlerinde izin verilecek.

  Açık görüş, açık görüş yeri bulunan ceza infaz kurumlarında bu yerde, yoksa kurumun yapısal durumuna göre koğuşlar hariç, idarenin uygun göreceği kurum içindeki bir yerde yaptırılıyor.

  Kapalı görüş

  Terör suçu veya terör amacı ile işlenen suçlardan hükümlü ve tutuklu olanlardan İstanbul-Bayrampaşa, Üsküdar-Ümraniye E tipi ile Diyarbakır E Tipi ve ek tesislerinde bulunanlara 29-30-31 Aralık 2000, diğer cezaevlerinde terör suçundan hükümlü ve tutuklu bulunanlara ise 30-31 Aralık 2000 tarihlerinde kapalı görüş yaptırılacak.

  Çıkar amaçlı suç örgütü üyesi hükümlü ve tutukluların, tüm cezaevlerinde 30-31 Aralık 2000 tarihlerinde kapalı görüş yapmasına izin verilecek.

  Disiplin cezası almış ve kaldırılmamış olan tutuklu ve hükümlüler açık ve kapalı görüşten yararlanamayacak.

  Açık görüşe basın yasağı

  Hükümlü ve tutuklu sayısı, verilen açık ve kapalı görüş günü sayısına bölünecek ve görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri ailelerine bildirilmek üzere, hükümlü vetutuklulara tebliğ edilecek ve her ziyaretçinin, ziyaret gününde cezaevine gelmesi sağlanarak izdiham önlenecek.

  Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak. Bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere ikinci defa izin verilmeyecek.

  İzdihamı, firarları, karışıklığı önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet Başsavcılığı ve cezaevi yönetimi zabıta ile işbirliği yaparak, her türlü önlemi alacak.

  Açık ve kapalı görüşler, görüş süresi bir saatten az olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak.

  Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğu gerekçesiyle açık ve kapalı görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşlarına izin verilmiyor.

  Ümraniye cezaevi basına açıldı

  Kalbi özgürlüğe dayanamadı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı