Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde açık görüş

  ANKA
  27.11.2009 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığ Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere Kurban Bayramı nedeniyle belirli gün ve sürelerde açık görüş yaptıracak.

  AÇIK GÖRÜŞ SÜRELERİ

  Açık görüş uygulanacak cezaevleri ve süreleri şöyle:

  -Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Maltepe 1, 2 ve 3 No.lu L Tipi, Mersin E Tipi, Muğla E Tipi, Metris 1 ve 2 Nolu T Tipi, Nazilli E Tipi, Ümraniye E ve T Tipi, Silivri 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No.lu L tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2-3-4 Aralık tarihlerinde 7 gün,

  -Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürü bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım ile 1-2 Aralık tarihlerinde 5 gün,

  -Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 28-29-30 Kasım tarihlerinde 3 gün açık görüş yaptırılacak.

  KURUM İDARELERİNE BAĞLI HÜKÜMLÜLER

  Açıklamada, adlî suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturularak, her grubun görüş günleri ve saatlerinin Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edileceği belirtildi. Ayrıca, bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmamasına dikkat edilecek.

  AÇIK GÖRÜŞTEN YARARLANAMAYACAK OLANLAR

  Açıklamada, kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış hükümlü ve tutuklularun, açık görüşten yararlandırılmayacağı belirtildi.

  AÇIK GÖRÜŞÜN AYRINTILARI

  Hükümlü ve tutuklular ile belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşlerin görüşübileceği belirtilen açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

  "1-Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmî belgeler ile ispatlamaları gereklidir. Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak; bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır.

  2. Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir.

  3. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecektir.

  4. Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir.

  5. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır.

  6. Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacaktır.

  7. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir.

  8. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacaktır.

  9. Bu genel yazıda belirtilen ziyaret günleri ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin haftalık ziyaretleri çakıştığı takdirde haftalık ziyaret yaptırılacaktır.

  10. Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına, işyurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden (03-06) harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacaktır.

  GÖRÜNTÜ ALMAK VE FOTOGRAF ÇEKMEK YOK

  11. Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı